Uudised
|
Autor: Eesti Ajaloomuuseum
Filmimuuseum tähistab 13. sünnipäeva

4. oktoobril 2019 tähistab Eesti Filmimuuseum 13. sünnipäeva. Sel puhul vaatab juhataja Maria Mang tagasi selle aasta saavutustele ja tutvustab lähiaja tegemisi. Palju õnne, Filmimuuseum!

„Meile teeb ääretut rõõmu, et oleme saanud pakkuda külastajatele häid emotsioone. Teame, sest loeme agaralt külalisraamatusse kantud sõnumeid!
Viimase aasta jooksul oleme välja töötanud Filmikohvri haridusprogrammi. Filmikohver annab õpetajale võimaluse tulla klassiga (miks mitte ka kooliga) Filmimuuseumisse erinevaid mängu-, dokumentaal- ja animafilme vaatama. Esmane valik on näha kodulehel, kuid alati võib meie käest küsida mõnda endale ja klassile meelepärast kodumaist või maailmafilmi. Võimalusel toome selle filmi ekraanile.
Käima on läinud pühapäevane lastekino. Oktoober-november on Astrid Lindgreni raamatute ekraniseeringute päralt, detsembris saab näha jõulu- ja talveteemalisi filme.
Novembris teeme koostööd PÖFF-i pesamuna Just Filmiga. Kooligrupid lähedalt ja kaugelt on oodatud festivali filmilinastustele ja muuseumisse.
Edaspidi muudame oma haridusprogramme veelgi mitmekülgsemaks, et näidata, mille kõigega filmivaldkond seotud on. Näiteks plaanime optika temaatika ja meediaõppega haakuvat uut haridusprogrammi.
Väga hea meel on meil koostöö üle Eesti Vabaõhumuuseumi Maaarhitektuuri keskusega. Näitus taluarhitektuurist Eesti filmis tõi filmiuurimisse uut valgust. „Eesti. Talu. Film“ on avatud selle aasta lõpuni.
Tähtis on olnud ka Eesti filmipärandi populariseerimine. Esmakordselt jõuab 5.-12. oktoobril osa meie Eesti filmipärandist, see kõige hõredam, kuid seda tummisem, Pordenone tummfilmifestivali (Le Giornate del Cinema Muto) publiku ette. Võimalus olla esindatud eriprogrammiga nii mainekal festivalil, annab alust rõõmustada, et Eesti varajane filmipärand on täieõiguslik ekspordiartikkel. Jah, lapsekingades tehtud, kuid nähtavalt eripalgeline, et äratada huvi filmipärandi tõsihuviliste seas. Tähtis on ju aspekt, et vanad filmid rääkisid ka universaalsetest asjadest, mis meid ikka kõnetavad.“

* Pildil kaader esimesest Eesti joonisfilmist „Kutsu-Juku seiklusi“ (1931).