Uudised
|
Autor: Eesti Ajaloomuuseum
15. oktoobriks, valge kepi päevaks, on Maarjamäe lossipargis valminud lahendused vaegnägijatele liikumiseks nii Maarjamäe lossi kui tutvuma nõukogudeaegsete monumentide välinäitusega.

Maarjamäe lossipargis asuvatest muuseumidest ning sise- ja väliekspositsioonidest tehti koos vaegnägijate sihtrühma esindajatega valik, mida esmajärjekorras tutvustada ja kuidas tagada ligipääs meie erilisse ajalookeskusesse. Just monumentide välinäitus pakkus nägemispuudega inimestele huvi, kuna skulptuur on kergesti teiste meelte abil vaadeldav. Koostasime kirjeldustõlkega audiogiidi nägemispuudega inimestele, mis keskendub põhjalikumalt viiele märgilisele skulptuurile. Lühikirjeldused ja liikumisjuhised on antud kõigi eksponeeritud 21 monumendi jaoks. Mastaapsematest, pea 4 meetrini kõrguvatest monumentidest tehti lisaks reljeefsed pildid ning need on seeläbi kombatavad.  

Valmis pargiala tutvustav metallkaart ning paigaldati liikumist hõlbustavad maamärgid. Kogu projekti vältel tehti tihedalt koostööd sihtrühma esindavate konsultantide Sülvi Sarapuu ja Kai Kunderiga, kellega sobivamaid ligipääsetavuse lahendusi testiti. Projekti vedas ning monumentide audiokirjelduse ja ajalookeskuse liikumiskirjelduse tõlgiks oli Eesti Ajaloomuuseumi haridusvaldkonna juht Liisi Selg

15. oktoobrist eksponeeritakse ka esmakordselt Eestis just pimedatele ja vaegnägijatele mõeldud 3D saviprintimis-tehnikas ajaloolise Maarjamäe lossi maketti. Taas-ehitas lossi nii nagu me seda täna teame keraamik Lauri Kilusk. Maketti saavad kõik külastajad kombata ja sellega tutvuda lossi suvesaalis. 

15. oktoobril kell 11:00 ja 23. oktoobril kell 14:00 toimuvad esimsed vaegnägijatele mõeldud kirjeldustõlkega ekskursioonid lossipargis nõukogude monumentide välinäitusel. Need algavad Maarjamäe lossi peaukse eest. Ekskursioonid on nägemispuudega inimestele ja nende saatjatele tasuta. Vajalik on eelregistreerimine tellimus@ajaloomuuseum.ee.

Eesti Ajaloomuuseumi kodulehele on lisatud põhjalikud liikumiskirjeldused nägemispuudega inimestele, kes soovivad muuseumi välinäitust ja Maarjamäe lossi külastada.

Audiogiide ja kombatavaid pilte monumentidest saab laenutada muuseumi kassast. Suurematele gruppidele soovitame tellida kirjeldustõlkega ekskursiooni, kas meie monumentide pargis või  juba varasemalt valminud tuuri Tallinna vanalinnas.

Eriline tänu projekti teostajatele ja toetajatele: Liisi Selg, Kai Kunder, Sülvi Sarapuu, Lauri Kilusk, Olaf Räim, Kärt Kelder, Andres Ratassepp, Riho Ints, Inge-Lauri Teder, Artur Räpp, Eesti Pimedate Raamatukogu, Black Box Studio OÜ, Nefster OÜ, Mantikore Stuudio, Signaal OÜ, Riksen OÜ, Eesti Kultuurkapital.