Toimunud näitused
RIIK MALELAUAL. SAKSA OKUPATSIOON EESTIS 1941-1944
Tallihoone
RIIK MALELAUAL. SAKSA OKUPATSIOON EESTIS 1941-1944
4.12.2014 - 4.9.2016
Eesti Ajaloomuuseumi näitus „Riik malelaual. Saksa okupatsioon Eestis 1941–1944“ oli Maarjamäe tallihoones avatud 4. detsembrist 2014 kuni 4. septembrini 2016. 

Näitus "Riik malelaual" andis esmakordselt põhjalikuma ülevaate ühest vastuolulisemast ja dramaatilisemast perioodist Eesti ajaloos. Külastajad said näitusel teada, kes ja kuidas toona Eestit valitsesid, milline oli Saksa okupatsioonivõimude propaganda, kuidas viidi Eestis ellu repressiivpoliitikat ning millised olid selle tagajärjed. Samuti anti näitusel ülevaade vastupanust, sõjaaegsest argielust ja Eestist põgenemisest. Eksponeeritud oli palju kõnekat materjali, mida laiem publik sai näha esmakordselt. Nii eksponeeriti näitusel ühe tuntuima sõjaaegse Eesti fotograafi Karl Hintzeri tehtud fotosid Herderi Instituudi kogust Saksamaalt. Samuti sai vaadata intervjuufilme holokaustis ellu jäänud Isidor Levini ja Guido Pandiga ning näha Kiur Aarma autorifilmi argipäeva ja sõjareaalsuse põrkumisest Eesti tüdrukute lugude näitel. Tutvuda sai erinevate vormirõivaste ja mundritega, mida kandsid eesti mehed, kes Teises maailmasõjas Saksa armeesse võisid sattuda. Näitust rikastasid multimeediaprogrammid ja paljude inimeste annetatud esemed.

Ekspositsiooniga kaasneb mahukas kataloog, mis on saadaval Muuseumipoes.

Näituse kuraator: Olev Liivik (Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator)
Konsultant: Toomas Hiio
Meeskond: Martin Jaigma, Kirsti Jõesalu, Peeter Kaasik, Tõnis Liibek, Meelis Maripuu, Olaf Mertelsmann, Jaak Mäll, Indrek Paavle ja Triin Tark.
Audiovisuaalsed programmid tootis Produktsioonigrupp OÜ.
Tallihoone projektijuhid: Laura Kipper ja Heinu Klaas (Eesti Ajaloomuuseum)

Tallihoone sisearhitektuurse projekti ja näituse kujunduse autor on Tarmo Piirmets (PINK OÜ), arhitektuurse projekti tegi Jaak Huimerind (Studio Paralleel OÜ), ehitustööd teostas Tarrest LT OÜ. Graafiline disain Marje Eelma ja Martin Eelma (Tuumik Stuudio OÜ).

Eesti Ajaloomuuseum tänab kõiki lahkeid inimesi, mäluasutusi jt institutsioone, kes tallihoone ja näituse valmimisele kaasa aitasid.