Juurdepääsetavus

Reavahe kõrgus
Kontrastsus
Teised valikud

Rahvusvaheline konverents "Tantsiv keha. Moderntants aja pööristes"

10.10.2024-11.10.24
Eesti Ajaloomuuseumi ja Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute ühiskonverents „Tantsiv keha. Moderntants aja pööristes“ toimub 10.-11. oktoobril teatri- ja muusikamuuseumi Peeter Süda nimelises saalis (Müürivahe 12). Rahvusvaheline konverents vaatleb eelmise sajandi alguse Eesti kultuurielu läbi tantsu prisma.

Moderntantsust, mida toona nimetati plastiliseks või vabaks tantsuks, kujunes eelmise sajandi alguses üks modernsuse sümbol ja tantsijate kehaline ekspressiivsus ei jätnud publikut külmaks. Rahvusvahelise konverentsi põhiosa vaatleb tantsukunsti seoseid teiste kunstivaldkondadega ning analüüsib Eesti tantsijate loomingut. Ettekannetes tuleb juttu tantsukunstnikest, kelle loomingule tuginevad praegused saavutused selles valdkonnas. Konverentsi viimases osas heidetakse pilk 1990. aastatele, mil moderntantsuga oli pärast iseseisvuse taastamist taas võimalik tegeleda, ja küsitakse, mille poolest erines moderntantsu teine tulemine esimesest.

Konverentsi peaesineja on Ameerika Ühendriikide tantsu-uurija Karl Toepfer. Pilgu moderntantsu suhetele teiste kunstivaldkondadega heidavad Sille Kapper-Tiisler, Liis Kolle, Kai Stahl (Soome) ja Meeta Vardja. Eesti tantsijate loomingut siin- ja sealpool piire käsitlevad Anne-Liis Maripuu, Riikka Korppi-Tommola (Soome) ja Valda Vidzemniece (Läti). 1990. aastatel toimunut analüüsivad Heili Einasto, Evelin Lagle-Nõmm ja Kai Valtna.

Konverentsi töökeeleks on eesti ja inglise keel.

Sissepääs on TASUTA, vajalik on eelregistreerimine.

Ajakava

Allalaetav pdf

[toggle-title]

NELJAPÄEV, 10. oktoober 2024

[/toggle-title][toggle-content]09.30–10.15 kogunemine ja tervituskohv
10.15–10.30 sissejuhatus ja tervitussõnad: Jaanus Rohumaa, SA Eesti Ajaloomuuseumi juhatuse liige, Anneli Saro, Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühenduse esinaine
10.30–11.30 peaesineja Karl Toepfer, A Foreign Perspective on Early Modern Dance in Estonia: How Ella Ilbak’s Image Changed My Life
11.30–12.00 kohvipaus
Mart Laul, Fototehnika sõdadevahelisel perioodil.
Liis Kolle, Hanno Kompus kui „muusika nägeliseks tõlgitseja“ tantsu ja rütmika vaimust Meeta Vardja, Saatemuusikast Elmerice Partsi, Gerd Neggo ja Ella Ilbaku kavades. Moderaator Kirsten Simmo.
13.30–14.30 lõunapaus

Anne-Liis Maripuu, Elmerice Partsi tõus ja langus.
Sille Kapper-Tiisler, Elmerice Partsi rahvatantsuaineline looming.
Kai Stahl, Moderntants ja tantsija eesti kujutavas kunstis 1910. ja 1920. aastatel.
Moderaator Kai Valtna.
16.00–16.30 kohvipaus
16.30–17.30 Riikka Korppi-Tommola, Politics of Early Modern Dance Guest Performances – Estonian Dancers in Finland.
Valda Vidzemniece, Estonian modern dancers’ guest performances in Latvia: a review of press publications (1921-1935).
Moderaator Heili Einasto.
17.30–18.30 Kuraatorituur teatri- ja muusikamuuseumi näitusel Pöörased lood teatrist ja muusikast.
18.30 vastuvõtt
Kogumiku Vieraita näyttämöllä – Suomen ja Viron teatteri- ja tanssisuhteet (“Külalised laval – Soome ja Eesti teatri- ja tantsusuhted”) esitlus. Raamatut tutvustab Anneli Saro.[/toggle-content]

[toggle-title]

REEDE, 11. oktoober 2024

[/toggle-title][toggle-content]9.45–10.00 tervituskohv
10.00–12.00 Anne Tamm-Kivimets, Neggo jälgedes, loeng-töötuba, modereerib Anne-Liis Maripuu. Varasem tantsukogemus ei ole oluline, osaleda saab ka vaatlejana.
10.30–12.00 teatri-ja muusikamuuseumi arhiivi külastus Maarjamäe keskuses (Pirita tee 56a). Kogunemine kell 10.00 teatri- ja muusikamuuseumis või 10.25 Maarjamäel lossiväravate juures.
12.00–13.30 lõunapaus

Kai Valtna, Box RM oli kahtlemata 1990ndad.
Heili Einasto, Tantsust kirjutajad Eesti Vabariigi algusaastatel ja taasiseseisvumise järel Evelin Lagle-Nõmm, Tantsu kõrghariduse kujunemise ilu ja valu 1990ndatel.
Moderaator Madli Pesti.
15.00–15.30 kohvipaus
15.30–17.00 Vestlusring Tantsuajalugu – keda huvitab?! Osalevad Sveta Grigorjeva, Mart Kangro ja Kristina Paškevicius, vestlust juhatab Marie Pullerits. Lõpusõnad ja kohv.
19.30 Sveta Grigorjeva lavastus Sütitajad, Kanuti Gildi SAAL (piletiga)[/toggle-content]

Konverentsi raames on võimalik Assauwe tornis näha tekstiilikunstnik Evelyn Ervini ajaloolisest tantsufotost inspireeritud käsitsi tikitud pidulikke tekstiile.

Konverentsi korraldajad on Eesti Ajaloomuuseum ning Eesti Teatriuurijate
ja -kriitikute Ühendus.

Konverentsi toetab Eesti Kultuurkapital
Lisainfo: Annely Kaldoja, teatrivaldkonna kuraator - annely.kaldoja@ajaloomuuseum.ee

Foto plakatil: tundmatu tantsija, Alvar Loogi erakogu.