Näitused
Kaupo Kikkase fotonäitus
Maarjamäe loss
Kaupo Kikkase fotonäitus "Kaevur"
kuni 19.01.2020

Maarjamäe lossis avatud Kaupo Kikkase fotonäitust “Kaevur” saab vaadata veel poolteist nädalat. Näitus sulgub 19. jaanuaril 2020.

Näitusel eksponeeritud 16 suureformaadilisel fotol näeme kaevureid – fotograafi lummanud olemuselt sadu aastaid muutumatu elukutse esindajaid.

Fotograaf Kaupo Kikkas kirjeldab: “Kui sattusin esimest korda maa alla kaevandusse, siis tundsin kohe, et pean siin kunagi midagi looma. Tunne, kui seisad pimedas käigus ja sinu kohal on mõõtmatud tonnid pinnast, planeedi koort, on emotsionaalselt võrreldav sukeldumise või lendamisega. Need maa-alused käigud üksi ei ole aga midagi ilma meesteta, kes neid uuristavad. Nii oli selge, et tahan luua projekti nendest meestest ning ehk kandub killuke seda erilist tunnet läbi nende ka publikuni. Mind lummavad elukutsed, mis on sadu aastaid olemuselt muutumatud. Ametid, mis on "päris", kus on vaja jõudu ja mille resultaat on käega katsutav.”

Eesti põlevkivitööstuse ajalugu ulatub 103 aasta tagusesse aega. Selle ajaloo lahutamatuks ja väga tähtsaks osaks on põlevkivi maa alt välja toovad, maailma ühte ohtlikumat tööd tegevad mehed. Fotograaf Kaupo Kikkas kirjeldab: “Kui sattusin esimest korda maa alla kaevandusse, siis tundsin kohe, et pean siin kunagi midagi looma. Tunne, kui seisad pimedas käigus ja sinu kohal on mõõtmatud tonnid pinnast, planeedi koort, on emotsionaalselt võrreldav sukeldumise või lendamisega. Need maa-alused käigud üksi ei ole aga midagi ilma meesteta, kes neid uuristavad. Nii oli selge, et tahan luua projekti nendest meestest ning ehk kandub killuke seda erilist tunnet läbi nende ka publikuni. Mind lummavad elukutsed, mis on sadu aastaid olemuselt muutumatud. Ametid, mis on "päris", kus on vaja jõudu ja mille resultaat on käega katsutav.”

Fotonäituse valmimist toetanud ettevõtte Viru Keemia Grupi juhatuse liikme ning Ojamaa kaevanduse juhi Margus Kottise sõnul on kaevurite väärikas ja ajalooline amet läbi aegade tekitanud huvi inimeste seas, sest maa-alune maailm jääb väga paljude jaoks tundmatuks, samas ka salapäraseks ning iga maapealse jalg sinna naljalt ei astu.

Näituse tööd on vormistatud face-mount tehnoloogias kõrgemaid galerii nõudmisi arvestades. Tööd on valmistanud Artproof.