Sündmused
TIFS - Disko ja tuumasõda
Filmimuuseum
TIFS - Disko ja tuumasõda
7. oktoobril kell 13:00 linastub Filmimuuseumi rahvusvahelises filmiklubis (Tallinn International Film Society) Jaak Kilmi lavastatud dokumentaalfilm “Disko ja tuumasõda” (2009).

Filmile eelneb kirjandus- ja kultuuriteadlase Epp Annuse ingliskeelne miniloeng, mis teeb sissejuhatuse filmi käsitletud teemadele ning ajalisele, poliitilisele ja (sotsio)kultuurilisele kontekstile.

TIFSi kinopiletitega saab seansside järel TASUTA Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis asuvale näitusele “Minu vaba riik”, mis aitab filmides käsitletut edasi avastada. Näitusest lähemalt: https://www.ajaloomuuseum.ee/naitused/ekspositsioonid/minu-vaba-riik

TIFSi filmiprogrammi kuraator, auhinnatud filmikriitik ja raamatu “101 Eesti filmi” autor Tristan Priimägi, on kirjutanud seansist nii:

"Pehme ja külm: pehme jõud külma sõja teenistuses

1980ndate defitsiidiaeg lõi kapitalistliku tarbimisühiskonna kultuse Nõukogude Liidus, aga lisaks kaupade defitsiidile valitses ka informatsiooni defitsiit, mis töötas valitseva režiimi kasuks – kuidas sa oskad midagi soovida, kui sa isegi ei tea, mida on üldse võimalik tahta? Ebamäärase roosa uduna hõljuv Lääne heaolu ihalus realiseerus konkreetseks visuaalpaketiks Soome televisiooni vahendusel, mida oli Eesti NSV põhjaosas võimalik illegaalselt vaadata. Eestist sai Külma sõja huvitava hübriidvormi tallermaa, kus kasutati popkultuuri ja nn. pehmet jõudu ideoloogilise ülekaalu saavutamiseks. Võitlus tõi kaasa huvitavaid vastasseise ja koostöövorme. Ka võimuorganid polnud lääneihalusele immuunsed ning töötasid tihti ametliku programmi vastu, võimaldades ka endale ning lähedastele lääne hüvesid; võtsid ühe käega kaupu vastu ja teisega üritasid auku kinni müürida. Tekkis Lääne ja Ida vaheline vastastikune sõltuvussuhe, mis põhines ühtviisi nii vastastikusel põlgusel, empaatial, sümpaatial kui pragmaatilisusel. Mõlemad pooled üritasid teist ära kasutada, aga mõlemad olid sellest ka teadlikud. Klassikalise „kaksisoima“ derivaat."


  • Piletid 8/6 (Piletiga saab tasuta “Minu vaba riik” näitusele)
  • Müügil hooajapilet 20 € (kolm seanssi)
  • Osta pilet siit.

TIFSi sügishooaja järgnevad linastused:
25.11 Stereotüüpide teenindamine: Ida-identiteet pärast NSV Liidu lagunemist. “Sügisball” rež. Veiko Õunpuu
16.12 Liidust liitu: varased euroskeptikud Eesti animatsioonis. “Hotell E” rež. Priit Pärn ning “Kapsapea” ja "Kapsapea 2 ehk Tagasi Euroopasse" rež. Riho Unt