Sündmused
Leida Laius 101 - väärtustamisest ja võimestamisest. Seminaripäev Filmimuuseumis
Filmimuuseum
Leida Laius 101 - väärtustamisest ja võimestamisest. Seminaripäev Filmimuuseumis

Teisipäeval, 26. märtsil toimub Filmimuuseumis seminaripäev "Leida Laius 101 - väärtustamisest ja võimestamisest". Üritus kestab 9.30 - 17.00 ning on osalejate tasuta.

Filmimuuseumi ja Filmiarhiivi korraldatava seminaripäevaga soovime pöörata tähelepanu nii Laiuse loomingule ja pärandile ning selle käsitlemisele ja mõtestamisele tänapäeval kui ka avada diskussiooni tänase olukorra ja võimaluste üle Eesti filmimaastikul.

Seminaril esinevad ettekannete ja paneelvestluste kujul režissöörid, produtsendid, filmivaldkonna institutsioonide ja mäluasutuste esindajad, filmikriitikud ning uurijad. 

Filmimuuseumi ajutiste näituste saalis on avatud näitus "Leida Laius. Lõpetamata naeratus". 

Seminaripäeva kava
9:30 Tervituskohv

10:00-11:45
Seminaripäeva avasõnad
Kati Vuks, Rahvusarhiivi filmiarhiivi arhivaar-kuraator
Maarja Hindoalla, Rahvusarhiivi filmiarhiivi kogumise ja kasutamise valdkonnajuht
Sten Kauber, Eesti Ajaloomuuseumi filmivaldkonna teadur-kuraator

  • Ettekanne: “Soolise jaotuse eripärad filmitööstuses - filmitegija ja õppejõu vaade” Elen Lotman, TLÜ BFMi filmikunsti dotsent, filmioperaator, stsenarist ja režissöör
  • Ettekanne (inglise keeles): “Gender (Im)Balance in Film Industry Leadership: A Comparison between Baltic States and Nordic Countries” / “Sooline (eba)tasakaal filmitööstuse juhtimises: Balti riikide ja Põhjamaade võrdlus” Vejune Zemaityte, TLÜ BFMi vanemteadur
11:45-12:15 kohvipaus

12:15-13:45

  • Filmitööstuse paneelvestlus. Osalejad: Aet Laigu, Marta Pulk, Katariina Aule, Liina Triškina-Vanhatalo, Vladimir Loginov, Tõnis Pill ja Edith Sepp. Moderaator: Kaspar Viilup. Filmitööstuse paneeli fookuseks on arutada, kas ja kuidas on tagatud võrdsed võimalused filmitegijatele tänapäeva filmimaastikul ning kuidas erinevad filmitööstuse osapooled (filmitegijad ja avalike institutsioonide esindajad) mõtestavad seda, kuidas praegune Eesti film väärtustab ja võimestab mitmekesist filmiloomet.
13:45-14:30 lõuna


14:30-16:30


  • Filmipärandi paneelvestlus. Osalejad: Eva Näripea, Sten Kauber, Rain Põdra ja Katrin Rajasaare. Moderaator: Tõnu Karjatse. Leida Laius 100 juubeliaasta tõi ilmekalt esile erinevate asutuste rollid filmipärandi populariseerimisel ja väärtustamisel. Paneelis arutame, mida teha filmipärandiga tänapäeva digitaliseerunud ja võrgustunud maailmas, mida iseloomustavad sellised mõisted nagu kogemus- ja tähelepanumajandus.

  • Filmikriitika paneelvestlus. Osalejad: Jaak Lõhmus, Annika Koppel, Tõnu Karjatse, Kaspar Viilup ja Silver Õun. Moderaator: Karlo Funk. Kuidas on filmikriitika roll ja funktsioon ajas muutunud? Kuidas hindavad kriitikud filmikriitika väärtust ja tähendust tänapäeval nii kriitika viljelemise võimaluste, lugejate huvide ja praktikate kui ka filmipärandi vaatenurkadest?

16:30
Seminaripäeva kokkuvõte.

Foto: Leida Laius filmi "Libahunt" (1968) võtetel. Filmiarhiivi kogu