Näitused mujal
TERVITUSI... Sajanditagune linnafoto Eesti Ajaloomuuseumi kogus 3D
TERVITUSI... Sajanditagune linnafoto Eesti Ajaloomuuseumi kogus 3D
4. dets 2017 - apr 2018 Hiiumaa Muuseumi Pikk Maja

Kärdlas, Hiiumaa Muuseumis, on kuni aprillini 2018 avatud Eesti Ajaloomuuseumi 3D fotonäitus „Tervitusi Revalist, Dorpatist, Narvast, Pernaust, Fellinist, Hapsalist ja Arensburgist. Sajanditagune linnafoto Eesti Ajaloomuuseumi fotokogus 3D".

Eesti Ajaloomuuseumi 150. sünnipäeva-aasta raames valminud näitus kutsub fotode ja piltpostkaartide vahendusel sukelduma sajanditagusesse Eesti linnapilti ja külastama veel ilmasõdadest puutumatuid kauneid paiku siinsetes suuremates ja suvisemates linnades. Spetsiaalselt näituse tarbeks valminud anaglüüf-fotodel ja muuseumi kogust publiku ette toodud meeleolukatel ajaloolistel piltpostkaartidel on seitse Eesti linna: Tallinn, Tartu, Narva, Pärnu, Viljandi, Haapsalu ja Kuressaare.

Suurendatud ja ruumilised linnavaatefotod on digiteeritud 20. sajandi alguse klaasnegatiividelt ning neist enamuse autoriks on fotograaf Jaan Kristin (1863–1919). Ta pildistas aastatel 1905 kuni 1914 kõiki Eesti suuremaid linnu ja suvituskohti piltpostkaartide valmistamiseks. Esmalt vaid väikeste postkaartide valmistamiseks mõeldud vanade klaasnegatiivide kvaliteet ja detailirohkus on hämmastavad, võimaldades ajalooliste linnapiltide suurendamisel ja sügavusmõõtme lisamisel kogeda põnevat ruumilist ajarände elamust.

Kuraator: Merilis Roosalu
Kujundus ja fototöötlus: Maris Sähka
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Tõlge: Refiner Translations
Trükk: Ellington

Näitust toetas Kultuurkapital.

Pildil on Jaan Kristini tehtud ülesvõte Tartu kivisillast (hävis II maailmasõjas) aastatel 1910–1914. Eesti Ajaloomuuseum, N5635:99.

Näitus on avatud 4. detsembrist 2017 aprillini 2018 Hiiumaa Muuseumi Pikas majas Kärdlas. 

Tulge kogu perega osa saama 3D fotonäitusest!