Näitused
VABADUSE KÕLA! Eesti levimuusika lugu
Tallihoone
VABADUSE KÕLA! Eesti levimuusika lugu
4. mai 2018 - 30. oktoober 2020
Näitus „Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu“ jutustab levimuusika ajaloost aastatel 1901-2001. Näitus on pühendatud Eesti Vabariigi 100. juubelile.

Levimuusikanäitus annab edasi Eesti rahva, kultuuri, aga eelkõige muusika lugu, mis algas kahe sõja vahel. Eesti muusika on seotud riigi enda värvika ajalooga, teinud läbi kõik kerged ja rasked ajad. Popmuusika alustas peamiselt tantsuks ja meelelahutuseks mängivate džässansamblite ning 78 p/min grammofoniplaatidega, tegi läbi põrandaaluse džässiperioodi, toetas biitmuusika tõusu, puges „Horoskoobi“ kaudu Eesti rahva südamesse, sai korduvalt eluaegseid esitamiskeelde ning lõpuks tõi Eestile tagasi iseseisvuse. 

Näitus räägib Eesti levimuusikast läbi kõige olulisemate inimeste, ansamblite, heliloojate ja sündmuste. Lisaks vaatame teemasid, mis on kujundanud meie rahva ja muusika lugu - tsensuur, lauluvõistlused, punkliikumine ja laulev revolutsioon. Näituselt ei puudu ka Eesti muusika fenomenid nagu esimene džassansambel, “jazz luudel”, telesaade Horoskoop, isetehtud pillid, biitmuusika ja Eurovisioon.

Eksponaatide hulgas on Eesti esimene heliplaat aastast 1901; Raimond Valgre akordion; Eesti esimene süntesaator Varioola; Emil Laansoo kitarr; Tõnis Mägi, Anne Veski ja Marju Läniku esinemiskostüümid; Valter Ojakääru saksofon; Toomas Hendrik Ilvese nahktagi ja palju muud põnevat. 


Eesti Muusika Kuulsuste Koja tegevus ja ettevalmistused näituse loomiseks said alguse 2015. aasta 1. oktoobril, rahvusvahelisel muusikapäeval. Tänaseks on toimunud 10 kohtumisõhtut legendaarsete levimuusikutega; kontsert Nordea Kontserdimajas, kus üle 30 laulja esitasid ühe laulu näituse loomise toetuseks; kogutud on hulgaliselt Eesti muusikute esemeid, pille, noote ja fotosid. Esmakordselt Eesti ajaloos on suur osa levimuusika pärandist kokku kogutud ja publiku ette toodud.

Näituse koostaja, Eesti Muusika Kuulsuste Koja eestvedaja: Risto Lehiste.
Näituse kujundajad: Marko Ausma, Ott Kangur, Mauno Meesit, Henrik Metstak.
Näituse tootja, paigaldaja: Ott Kangur, Redel Disain OÜ

Eesti Muusika Kuulsuste Koja projekti ja näituse koostamist on toetanud Riigikantselei EV100 korraldustoimkond, Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Eesti Esitajate Liit ja Eesti Autorite Ühing.

Fotod näituselt. Autor Vahur Lõhmus.