Kontsert
Teatri- ja muusikamuuseum
Kontsert "Heino Eller 136". Sten Lassmann (klaver), Valle-Rasmus Roots (tšello)
Süda saalis teisipäeval, 7. märtsil kell 19:00 toimuval kontserdil esitavad interpreedid Valle-Rasmus Roots ning Sten Lassmann esmakordselt kogu Elleri tšelloloomingu tervikuna ning tutvustavad uut noodiväljaannet.

Heino Elleri tuntuima klaveripala “Kellad” äsja Hiiumaalt leitud käsikirja esitlemine ning Muuseumi arhiivile üle andmine.
• Heino Elleri Sihtasutus ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum algatavad Elleri teoste tänapäevase kataloogi koostamise.
• Esmakordselt kõlab tervikuna kogu Elleri tšellolooming ― kaheksa kaunist kompositsiooni.
• Interpreedid tutvustavad ka valmivat Elleri tšelloteoste esimest noodiväljaannet.

Heino Elleri klaverimuusika on Eesti klassikalise muusika kaalukaim osa, mis on võrreldav vaid Eduard Tubina sümfoonilise, Mart Saare laulu-, kui ka Veljo Tormise kooriloominguga. Elleri kahesaja kuue klaveriteose kogupikkus on umbes kümme tundi muusikat, ning sinna hulka kuuluvad nii kogu Eesti klassikalise instrumentaalmuusika tuntuim teos, sõnadeta eestilikkuse hümn “Kodumaine viis”, kui ka meie klaveriliteratuuri armastatuim teos “Kellad”. Kõikide Elleri teoste käsikirjad on alates helilooja lahkumisest 1970 a. hoiul Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi arhiivis – välja arvatud viimati mainitud “Kellad” mis oli kuni hiljutise ajani teadmata kadunud. “Kellade” käsikiri tuli äsja päevavalgele Hiiumaal, Käinas, Elleri kunagise hea sõbra Emil Ruberi tütre Maie kodus. Pianist ning Heino Elleri Sihtasutuse asutaja Sten Lassmann tutvustab leitud “Kellade” käsikirja ning annab selle koos teiste Ruberi arhiivist leitud materjalidega pidulikult üle TMMi Elleri fondile.

Kuni tänase päevani on osa Heino Elleri teoseid trükis ilmumata – ning selle tõttu ka interpreetide huviorbiidist väljas. Üks tähtsamaid vajakajäämisi ellerluse vallas on seni olnud tšelloteoste nootide puudumine. Eller kirjutas koguni kaheksa teost tšellole ja klaverile kuid trükis on seni neist ilmunud vaid kaks. Heino Elleri SA projektina on möödunud aasta jooksul Taavi Hark ette valmistanud kogu Elleri tšelloloomingu trükigraafika, ning äsja Pärdi Keskuses salvestasid kõik teosed interpreedid Valle-Rasmus Roots ning Sten Lassmann.

Piletid, hinnaga 8/6 eurot, on saadaval SIIN!