Näitused
PÜSINÄITUS: VISA HING. 11 000 AASTAT EESTI AJALUGU
Näitus avab eesti inimeste minevikku ka põnevate teemaruumide kaudu.

Suurgildi hoones peasaalis saab ülevaate Eesti ajaloost - seda nii 11 minutit kestva kronoloogiliselt üles ehitatud filmi "Visa hing" vahendusel kui ka siinse kultuuri jaoks oluliste teemade tutvustuse kaudu. Küsimuseks on vormitud kaheksa eestlaste minapildi jaoks tähtsat teemat: territoorium, võim, rahvus, usk, töö, suhtumine eestlastesse, traditsioonid ja keel. Niisiis:
  • Kas Eesti on põhjamaa?
  • Kui vana on Eesti riik?
  • Kes on eestlased?
  • Millesse eestlane usub, keda kummardab?
  • Kuidas sai maamatsist linnavurle?
  • Kas Eesti on maailmas tuntud?
  • Mitu põlve mahub ühe katuse alla?
  • Kas eesti keel on lihtne?
Mündikabinet „RATSA RIKKAKS?!" annab ülevaate Eestis kehtinud maksevahenditest.

Keldriruumides, näitusel "ELIIDI VÕIM" on võimalik tutvuda Suurgildi ja hoone ajalooga, meenutada endist veinikeldrit, mis tegutses selles majas hiljemalt 1437. aastast kuni Teise maailmasõjani. Interaktiivses ajakapslis saab tunda end osalisena ajaloosündmustes.

Põnevust pakuvad RELVAKAMBER ja avastuslik hariduskeskus Eksperimentaarium.

Näituseruumis „ASJA HING" on eksponeeritud eksootilised ja haruldased asjad ajaloomuuseumi kogudest.

Lastega peredele soovitame Suurgildi kassast kaasa võtta LOHERETKE tööleht, mille kaasabil saab otsida vanast gildimajast nii põnevaid museaale kui ka hulga lohesid.

Väliekspositsioon „Ajaloo käik" Börsi käigus pakub kiirkursust Eesti ajaloost, millega liitub väikestele külalistele lustimist pakkuv sisehoov.

Remonti ja püsinäituse uuendamist rahastas Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond koos Kultuuriministeeriumiga Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kaasabil. Projekt kestis 2009. aasta aprillist kuni 2011. aasta maini.

Sisearhitektuurne projekt ja uus püsiekspositsioon valmisid Eesti Ajaloomuuseumi, OÜ KOKO Arhitektid ja OÜ Produktsioonigrupp koostööna.
Arhitektuurse projekti tegi OÜ Restor, ehitustöid teostas OÜ Tarrest Ehitus.

Suurgildi hoone püsinäitus "VISA HING" pälvis 2011. aasta parima näituse,  Muuseumirott 2011, tiitli ja jõudis nominatsioonini Euroopa Muuseumide Aastaauhindade konkursil aastal 2013.