Avaleht > Näitused > Avatud näitused > KELLE USK ON ÕIGE? 500 AASTAT REFORMATSIOONIST
KELLE USK ON ÕIGE? 500 AASTAT REFORMATSIOONIST

Tänavu möödub 500 aastat reformatsiooni algusest. Martin Lutheri algatatud liikumise tähendust on mõistetud ja tõlgendatud läbi aegade erinevalt. Näitus viib külastaja tagasi reformatsiooni algusaega, 16. sajandisse, mil muretseti õndsaks saamise pärast. See oli aeg, mil puhta südametunnistuse omandamiseks ei piisanud indulgentsi ostmisest ning vaieldi, kes või mis on kristliku õpetuse ülim autoriteet ja kelle usk on õigem.

„Kui kurat tuleb kiusama, siis viska tindipotiga.

Nii ütles Martin Luterus, kui oli usuõpetus.“

Näitus annab ülevaate keskaegse inimese paremaks saamise püüdlustest usu kaudu ja keskendub Eesti aladel toimunud reformatsiooniliikumisele. Vaatamata suurele vahemaale Tallinna ja Wittenbergi vahel jõudsid uuenduslikud ideed Eesti aladele suhteliselt kiiresti. Oma roll selles oli Lutheri ja tema mõttekaaslaste otsekontaktides siinsete usumeestega ning tükitud kirjasõna levikul. Kui linnades käisid ägedad arutelud uute ideede üle, jäi maarahvas truuks oma usule. Sellest omapärasest muinasusu ja katoliikluse sümbioosist sündinud religioonist tuleb näitusel ka juttu. Kajastatud on ka kirikurüüste teema.

Näitus õhutab kõiki neid küsimusi tänase päevaga seostama ja oma arvamust näituseseinale naela otsa jätma.

Näitus pakub ka tegutsemisvõimalusi. Igaüks saab proovida puslet kokku panna, lendlehti trükkida või 16. sajandi alguse spikri abil pähe õppida surmapatte.

Näha saab ka mitmesugust kirikuvara: korjanduskassat, Niguliste kirikupinkide otsalaudu ja mitmeid teisi kristliku sümboolikaga seotud esemeid, arheoloogilisi leide Pirita kloostrist, raamatuid ja dokumente 16. sajandist.

Näitusega kaasnevad haridusprogramm ja teemaõhtud.

 

Näitus „Kelle usk on õige?“ on avatud 21. juunist 2017 kuni 13. maini 2018. Vaata Suurgildi hoone lahtiolekuaegu SIIT!

 

Kuraatorid: Krista Sarv (Eesti Ajaloomuuseum), Tiina Kala ja Juhan Kreem (Tallinna Linnaarhiiv)

Kujundus: PULT OÜ (Raivo Randoja ja Kersti Tuhkru)

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Tõlge: Refiner Translations

Haridusprogramm: Kristi Paatsi (Eesti Ajaloomuuseum)

Helikujundus: Ajar Studio

Projektijuhid: Ehti Järv (Eesti Ajaloomuuseum), Maaja Kuiv (PULT OÜ)

 

 

Täname:

Eesti Kunstimuuseum, Tallinna Linnaarhiiv, Tallinna Linnamuuseum, Tallinna Ülikool, SA Virumaa Muuseumid, Viljandi muuseum.

 

Näitust toetab: