Avaleht > Uudiste arhiiv > TEEMAÕHTU SUURGILDI KEVADPIDUSTUSTEST
TEEMAÕHTU SUURGILDI KEVADPIDUSTUSTEST
Esmaspäev, 04 Mai 2015 12:48

Neljapäeval, 7. mail 2015 kell 18.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) loeng teemal "SUURGILDI KEVADPIDUSTUSED". Teemaõhtut juhib Eesti Ajaloomuuseumi teadur doktor IVAR LEIMUS.

Kevad on ärkamise aeg, mil ka Tallinna kaupmehed tähistasid uue aastaaja tulekut ehk „tantsisid kevadesse“. Ivar Leimus teeb sedapuhku juttu Suurgildi kevadistest pidustustest. Suurgild oli 14. sajandil tekkinud Tallinna kõige mõjuvõimsam ja peamiselt jõukaid kaupmehi koondav gild, mille peakorter asus Pikk 17, praeguses Eesti Ajaloomuuseumi hoones.

Fotol on Suurgildi hoone väikse saalis asuv lünettmaal - Leopold von Pezold. Maikrahvi sissesõit Tallinna. 1869.

Kevad oli Suurgildi elus rõõmus aeg. Toimus kaks suurt pidustustpapagoilaskmine, mis tähendas täpsuslaskmist linnukujulise märklaua pihta, ja maikrahvi valimine. Maikrahvi pidustuste algseks tõukejõuks oli kevadine sõjavarustuse ja relvakäsitsemisoskuse kontroll. Valitud maikrahv kehastas linnarahvale kevade ja kevadrõõmude tulekut, looduse ärkamist. Üritused leidsid aset linnamüüridest väljas, kuid mitmeid päevi kestnud pidu peeti ikka gildiseinte vahel. Nauditi õlut, veini ja piduroogasid, kuulati muusikat ning tantsiti. Pärast reformatsiooni muutusid need pidustused lühemaks ja kadusid 1558. aastal alanud Liivi sõjaga sootuks.

 

Sissepääs üritusele sooduspiletiga 3 eurot.

Palume eelregistreerida SIIN

 

Iga kuu esimesel neljapäeval, n.ö teemaõhtu neljapäevadel on Suurgildi hoone kõigile avatud kell 10-20.

Järgmine teemaõhtu toimub 4. juunil.

 

 

 

Reti Meema

Kommunikatsioonijuht

reti.meema(at)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6968 626

Mob: 5650 3357