Avaleht > Uudiste arhiiv > ÕPITUBA LUTHERI VABRIKU TOODANGUST AJALOOMUUSEUMIS JA VANA MÖÖBLI SÄILITAMISEST KODUS
ÕPITUBA LUTHERI VABRIKU TOODANGUST AJALOOMUUSEUMIS JA VANA MÖÖBLI SÄILITAMISEST KODUS
Teisipäev, 03 Veebruar 2015 14:20

Laupäeval, 14. veebruaril 2015 algusega kell 13.00 toimub Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) talvise hooaja viimane õpituba sarjast „ASJA ARMASTAJAD“. Seekord tutvustame Eesti Ajaloomuuseumi kogus leiduvaid Lutheri vabrikus toodetud mööbliesemeid ja räägime vana mööbli hooldusest. Õpituba viivad läbi ÜRGE MÄETAMM (Eesti Ajaloomuuseumi mööbli kollektsiooni hoidja) ja puidurestauraator TÕNU VAINKÜLA.

Seekordses õpitoas annab Ürge Mäetamm ülevaate Mehhaanilise Puutööstuse Aktsiaselts A. M. Luther toodangunäidistest Eesti Ajaloomuuseumi kogudes. Leidub ju omal ajal väga levinud nn rahva toole, vineerist toolipõhju, painutatud vineerist kohvreid, karpe jmt veel tänapäevalgi paljudes kodudes. Lutheri vabrik oli Eesti suurim mööblitootja, mille tähtsaim kaubamärk oli toonane moodne materjal vineer ning see avas ettevõttele tee ka rahvusvahelisele turule. Õpitoas tuleb peamiselt juttu mööblitoodangust, kuid räägitakse ka teistest Lutheri vabrikus valmistatud esemetest, millest mõned näited on jõudnud ka Ajaloomuuseumisse. Ühtlasi saab näha põnevat fotomaterjali Lutheri vabrikust, mida säilitatakse muuseumi fotokogus.

Õpitoa teises osas jagab oma kogemusi ja näpunäiteid puidurestauraator Tõnu Vainküla. Näeme, milline on üks vana mööbliese pärast selle puhastamist ja konserveerimist. Kuulda saab, kuidas kodustes tingimustes ajaloolist mööblit hooldada ning mida silmas pidada, et see võimalikult kaua heas korras ja kasutamiskõlblik püsiks.

Soovi korral võib kodust kaasa võtta mõne väiksema mööblieseme või foto sellest, et saada spetsialistilt konkreetseid nõuandeid selle hooldamiseks.

 

NB! Osalemine registreerumise alusel. Kohad on täitunud ja registreerumine lõppenud!

Osalustasu 3 eurot.

Fotol: A. M. Lutheri vabriku töötajad vineerplaate tõstmas. 1930. aastad. Eesti Ajaloomuuseum (F 33008:146)

 

Eesti Ajaloomuuseumi õpitubade eesmärk on kultuuripärandi väärtustamine. Räägime sellest, kuidas ise kodustes tingimustes alal hoida perekonnalooga seotut, armsaid isiklikke mälestusesemeid või kollektsioone. Mõtleme koos teemadel, missugused asjad väärivad kohta muuseumis ja millised asjad on inimesele isiklikult tähtsad. Vaatleme, mida muuseumis hoitakse ja mida hoitakse kodus. Selgitame, kuidas vanu asju ehk meie kultuuripärandit ära tunda, säilitada ja/või taas kasutama õppida.

 

Avasta ASJA lugu!

 

Toetab: