Avaleht > Uudiste arhiiv > ÕPITUBA NAHKEHISTÖÖST MUUSEUMI KOGUS JA NAHAST ESEMETE SÄILITAMISEST
ÕPITUBA NAHKEHISTÖÖST MUUSEUMI KOGUS JA NAHAST ESEMETE SÄILITAMISEST
Reede, 16 Jaanuar 2015 12:12

Laupäeval, 24. jaanuaril 2015 algusega kell 13.00 toimub Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) õpituba sarjast „ASJA ARMASTAJAD“. Seekordses õpitoas tutvustame Eesti Ajaloomuuseumi kogus leiduvaid nahkesemeid n.ö reisikohvrist Taskani ja räägime nahkesemete säilitamisest kodustes tingimustes. Õpituba viivad läbi MAIA MADAR (Eesti Ajaloomuuseumi kultuuriloolise kogu hoidja) ja konservaator TEA ŠUMANOV (Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanut).

Arvatavasti leidub kõigis kodudes nahast esemeid. Nii võib riiulitelt leida nahkköites eepose „Kalevipoeg“, fotoalbumeid, külalisraamatuid, kuid ka käekotte, kauneid nahast prosse või kohvreid. Seekord teeme õpitoas juttu eelkõige nahkehistööst.

Õpitoa esimese pooles annab Maia Madar ülevaate väärtuslikest ajaloolistest nahkesemetest, mida säilitatakse Eesti Ajaloomuuseumi kultuuriloolises kogus. Näha saab 17. sajandist pärit nahast tapeedinäidiseid, uhkeid esemeid Eesti ühe kunstiklassiku nahakunstnik Eduard Taska töökojast, kauneid nahkköites fotoalbumeid ja raamatuid, kuid ka tavatumaid esemeid, mida tänapäeval enam ei kasutata.

Õpitoa teises pooles jagab nahkesemete puhastamise ja säilitamise kohta kodustes tingimustes praktilisi näpunäiteid konservaator Tea Šumanov, kes töötab SA EVMi Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskuses Kanut. Ülevaate saab olulisematest nahkesemete kahjustustest ja kahjuritest ning räägitakse sellest, kuidas hinnalisemaid või hingelähedasi nahkesemeid kodus võimalikult kaua kasutamiskõlblikuna hoida. Teada saab sedagi, kui palju sõltub esemete säilitamisel naha hooldusest ja materjalivalikust.

Soovi korral võib kodust kaasa võtta mõne nahkeseme, et saada spetsialistidelt konkreetseid nõuandeid.

 

NB! Osalemine eelregistreerumise alusel. Grupp on täitunud!

Osalustasu 3 eurot.


Fotol: Suurgildi vapiga kaunistatud nahast valmistatud tuletõrjeämber aastast 1765. Eesti Ajaloomuuseumi kultuurilooline kogu (K 12680)

 

Järgmine õpituba toimub 14. veebruaril 2015 teemal „Lutheri vabriku mööbel muuseumi kogus ja esmased hooldustööd vana mööbliga“.

Vaata kogu sarja infot SIIT!

 

Räägime sellest, kuidas ise kodustes tingimustes alal hoida perekonnalooga seotut, armsaid isiklikke mälestusesemeid või kollektsioone. Mõtleme koos teemadel, missugused asjad väärivad kohta muuseumis ja millised asjad on inimesele isiklikult tähtsad. Vaatleme, mida muuseumis hoitakse ja mida hoitakse kodus. Selgitame, kuidas vanu asju ehk meie kultuuripärandit ära tunda, säilitada ja/või taas kasutama õppida.

 

Avasta ASJA lugu!

 

Toetab:

 

Teate edastas:

Reti Meema

Kommunikatsioonijuht

See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Tel: 6968 626

Mob: 5650 3357