Avaleht > Uudiste arhiiv > ÕPITUBA MUUSEUMI KLAASIKOGUST JA KLAASESEMETE SÄILITAMISEST
ÕPITUBA MUUSEUMI KLAASIKOGUST JA KLAASESEMETE SÄILITAMISEST
Esmaspäev, 01 Detsember 2014 10:31

Laupäeval, 6. detsembril 2014 algusega kell 13.00 toimub Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) õpituba sarjast „ASJA ARMASTAJAD“, kus tutvustame Eesti Ajaloomuuseumi kogus leiduvaid klaasesemeid, räägime klaasitööstuste ajaloost Eestis ning nende õrnade esemete säilitamisest kodustes tingimustes. Õpituba viivad läbi ANNE RUUSSAAR (Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator) ja klaasikunstnik MAIE-ANN RAUN.

Osalemine eelregistreerumisel.

Õpitoas esimese pooles annab Anne Ruussaar ülevaate Eestis tegutsenud klaasitööstustest läbi ajaloo, keskendudes siiski 20. sajandile, sest sellest ajast pärinevaid esemeid on muuseumi kodudes kõige rohkem. Õpitoa märksõnadeks on siinsed suuremad klaasivabrikud - Meleski, Eidapere ja legendaarne Johannes Lorupi ettevõte Tallinnas, millest hiljem sai Tarbeklaas. Klaasi on Eestis valmistatud 17. sajandist alates, läbi aegade on Eestis tegutsenud vähemalt 54 suuremat või väiksemat klaasitööstust, mis erinevatel perioodidel on tootnud nii lihtsaid rohekast klaasist pudeleid kui lihvitud peegleid ja peeneid kristallesemeid. Lähemalt teeb Anne Ruussaar juttu ka sellest, kas ja kuidas on võimalik klaasesemeid määrata – ära tunda, kas tegu on Eestis toodetud asjaga.

Klaasivalmistamise kunstilist ja tehnilist külge tutvustab emeriitprofessor Maie-Ann Raun, kes jagab ka praktilisi näpunäiteid, kuidas klaasesemeid kodustes tingimustes puhastada ja säilitada. Ühtlasi anname esmaseid näpunäiteid, kuidas vältida kodustes tingimustes ohte sellele õrnale materjalile.

Fotol: Klaasikunstnik Maks Roosma tootenäidis vabrikule Tarbeklaas. Tuhatoos. 1950. aastad. Kahelisklaas, lõikeornament. Eesti Ajaloomuuseumi kogu (PK 6512)

 

Soovi korral võib kaasa võtta mõne oma kodust pärineva klaaseseme, et saada spetsialistidelt konkreetseid nõuandeid.

 

Osalemine eelregistreerumisel. Kohtade arv on TÄIS! Rohkem kahjuks õpituppa ei mahu.

Osalustasu 3 eurot.

Järgmine õpituba toimub 24. jaanuaril 2015 ja teema on „Reisikohvrist Taskani. Nahkehistöö näiteid muuseumi kogus ja nahast esemete hoidmine kodustes tingimustes“.

Vaata kogu sarja infot SIIT!

 

Avasta ASJA lugu!

 

Eesti Ajaloomuuseumi õpitubade eesmärk on kultuuripärandi väärtustamine. Räägime sellest, kuidas ise kodustes tingimustes alal hoida perekonnalooga seotut, armsaid isiklikke mälestusesemeid või kollektsioone. Mõtleme koos teemadel, missugused asjad väärivad kohta muuseumis ja millised asjad on inimesele isiklikult tähtsad. Vaatleme, mida muuseumis hoitakse ja mida hoitakse kodus. Selgitame, kuidas vanu asju ehk meie kultuuripärandit ära tunda, säilitada ja/või taas kasutama õppida.

Sarja toetab:

 

Teate edastas:

Reti Meema

Kommunikatsioonijuht

reti.meema(at)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6968 626

Mob: 5650 3357