Avaleht > Uudiste arhiiv > UUS NÄITUS MAARJAMÄE LOSSIS - "ÕHUS ON ELEKTRIT!"
UUS NÄITUS MAARJAMÄE LOSSIS - "ÕHUS ON ELEKTRIT!"
Teisipäev, 25 November 2014 10:32

Alates neljapäevast, 27. novembrist 2014 on Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis (Pirita tee 56, Tallinn) avatud näitus „Õhus on elektrit! Luksuslikust argiseks“.

Näitus tutvustab nn elektri ajastu algust Eestis. See, mis täna on meie jaoks argimugavus, oli vaid mõni põlvkond tagasi harv uudisasi või eriline luksus. Näituse kuraator Nele Inglist kutsub mõtlema elektri tähtsuse üle meie argielus 1925. aastal Rahvalehes ilmunud mõtte vahendusel: „Meie elame elektrijärgul. Igapäevase leiva asemel peaksime paluma: meie igapäevast elektrit anna meile tänapäev“.

Näitusel saab ülevaate sellest, mil viisil tungis elekter tavalise Eesti inimese ellu ja uurida, milliseid juhtmetega masinaid kodudes, kontorites ja kauplustes nn elektriajastu algusjärgul leiduda võis. Rõõmude kõrval tõi elektrienergia kasutamine kaasa ka muresid, kahtlusi, peadpööritavaid ootusi ja õnnetusjuhtumeid. Pole kahtlust, et elektritehnika võimalused hoidsid tollaseid põlvkondi tuleviku suhtes põnevil. Tänaseks saame tõdeda, et nende tulevik on meie olevik.

Eesti Ajaloomuuseumi näitusel on välja pandud põnevaid eksponaate mitmetest Eesti muuseumidest. Lisaks saab vaadata ajaloolisi filmikaadreid ning sukelduda minevikku foto- ja arhiivimaterjalide vahendusel. Õhus on elektrit – tule ja uuri järele!

MEESKOND:

Kuraator: Nele Inglist

Meeskond: Ehti Järv, Inge Laurik-Teder, Tõnis Liibek, Maia Madar, Merily Paomets, Toomas Uljas

Arhitektuurne kujundus: Andres Labi, Janno Roos (Ruumilabor OÜ)

Graafiline disain: Identity

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Tõlge inglise keelde: Refiner Translations OÜ

Filmid: Rahvusarhiivi filmiarhiiv

 

Fotol: Elektroonikafirma AEG salendava elektrimassaaži aparaadi reklaam ajakirjas „Kaitse Kodu.“ 1933. aastast. Rahvusraamatukogu arhiiv


Eesti Ajaloomuuseumi 150. aastapäeva programmi kuuluv näitus on Maarjamäe lossis avatud 27. novembrist 2014 kuni 31. augustini 2015. Loss on avatud K-P kell 10-17.

 

Täname: Herke Vaarmann, Rahvusarhiivi ajalooarhiiv, Rahvusarhiivi filmiarhiiv, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Rahva Muuseum, SA Eesti Tervishoiumuuseum, Energia Avastuskeskus, Pärnu Muuseum, Rahvusraamatukogu, Tallinna Linnamuuseum, Tartu Linnamuuseum, Tartu Ülikooli muuseum, SA Virumaa Muuseumid, Hiiumaa Muuseum, Eesti Ringhäälingumuuseum, SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Tallinna Tehnikaülikool.

"Õhus on elektrit!"
Näitusel saab tutvuda elektri ajastu algusega Eestis. Pildil on seinatelefon Tartu Linnamuuseumi kog...
Näituse üks toetajatest, Elering, kinkis ajaloomuuseumile tükikese Estlingi kaablit.
"Õhus on elektrit!" ja näha saab põnevaid elektriasjandusi 20. sajandi I poolest
Selle aparaadiga föönitati juukseid 1930. aastatel juuksuritöökodades. Eduard Hamsuni vabrikus valmi...
Kodu korda ja toit külmikusse!
Näituse "Õhus on elektrit!" meeskond.

 

Näitust toetavad:


 

Lähem info:

Ehti Järv

Näituste ja ürituste juht

ehti.jarv(at)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6968 607