Avaleht > Uudiste arhiiv > PULMARÕIVAD MINEVIKUST. ÕPITUBA SARJAST "ASJA ARMASTAJAD"
PULMARÕIVAD MINEVIKUST. ÕPITUBA SARJAST "ASJA ARMASTAJAD"
Neljapäev, 13 November 2014 14:46

Laupäeval, 22. novembril 2014 algusega kell 13.00 toimub Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) õpituba sarjast „ASJA ARMASTAJAD“. Lähemalt räägime pulmarõivastest ning nende säilitamisest kodustes tingimustes.

Õpituba viivad läbi HELLE AVILA (Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogu hoidja) ja RUTH PAAS (Ennistuskoda Kanut tekstiilikonservaator).

Õpitoa esimeses annab Helle Avila ülevaate Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogu pärlitest. Muuseumi rikkalikus tekstiilikogus on erinevaid pruutkleite mitmest aastakümnest.

Neist kõige vanem pärineb 20. sajandi algusest. Tegemist on kreemist puuvillriidest kaheosalise kostüümiga. Samast ajast on säilinud ka mõned puuvillriidest tehtud pruutkleidi ülemised osad. Kogus on esindatud ka paar kaunist siidkleiti 1920. aastatest. Kui varasemad pulmarõivad olid suhtelised tagasihoidlikud ja lihtsa tegumoega, siis alates 1930. aastatest muutusid kleidid luksuslikumaks. Hakati kasutama peenemaid materjale ja keerulisemaid lõikeid, mille eeskujuks olid Lääne-Euroopa moeajakirjad.

Õpitoa teises osas on võimalik tutvuda erinevate tekstiilmaterjalidega nagu lamee, brokaat, krepp, milanees, organza, tüllpits, siid jne. Just nendest materjalidest valmistati 1920.-1930. aastatel pidulikke kleite uhketeks ballideks ja vastuvõttudeks. Neist materjalidest valmistatud rõivaste hoidmisest nii muuseumis kui kodustes tingimustes räägib konservaator Ruth Paas.

 

Soovi korral võib kaasa võtta mõne oma kodust pärineva piduliku tekstiileseme, et saada spetsialistidelt konkreetseid nõuandeid.

 

Palume osalemiseks registreeruda SIIN. Kohtade arv on piiratud!

Osalustasu 3 eurot.


Fotol: Noorpaar 20. sajandi alguses: Pauline ja Pavel Sirotkin. Eesti Ajaloomuuseum (AM F 27452:12)

 

Järgmine õpituba toimub 6. detsembril, siis on teemaks „Klaasikogu muuseumis ja klaasesemete säilitamine kodus.“

Vaata kogu sarja infot SIIT!

 

NB! Alates 22. novembrist saab Suurgildi hoones suures saalis tutvuda ka mininäitust Ivo Nikkolo kaubamärgi 20. juubeliks valminud erikollektsioonist.

 

Avasta ASJA lugu!

 

Eesti Ajaloomuuseumi õpitubade eesmärk on kultuuripärandi väärtustamine. Räägime sellest, kuidas ise kodustes tingimustes alal hoida perekonnalooga seotut, armsaid isiklikke mälestusesemeid või kollektsioone. Mõtleme koos teemadel, missugused asjad väärivad kohta muuseumis ja millised asjad on inimesele isiklikult tähtsad. Vaatleme, mida muuseumis hoitakse ja mida hoitakse kodus. Selgitame, kuidas vanu asju ehk meie kultuuripärandit ära tunda, säilitada ja/või taas kasutama õppida.

 

Toetab:

 

Teate edastas:

Reti Meema

Kommunikatsioonijuht

reti.meema(at)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6968 626

Mob: 5650 3357