Avaleht > Uudiste arhiiv > ÕPITUBADE SARI „ASJA ARMASTAJAD“ JÄTKUB ARHEOLOOGILISTE EHETE JA METALLIST TARBEESEMETE TEEMAL
ÕPITUBADE SARI „ASJA ARMASTAJAD“ JÄTKUB ARHEOLOOGILISTE EHETE JA METALLIST TARBEESEMETE TEEMAL
Teisipäev, 09 September 2014 10:02

 

Laupäeval, 27. septembril 2014 algusega kell 13.00 toimub Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) õpituba teemal „ARHEOLOOGILISED EHTED MUUSEUMIS JA EHETE NING METALLIST TARBEESEMETE HOIDMINE KODUS“. Õpituba viivad läbi arheoloog Krista Sarv (Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator) ja konservaator Aive Viljus (Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituut).

Õpitoas saab teada, milliseid erinevaid metallesemeid, eelkõige aga arheoloogilistel väljakaevamistel leitud ehteid on hoiul Eesti Ajaloomuuseumi kogudes. Krista Sarv räägib lähemalt sellest, miks jäetakse muuseumis hoiul olevad esemed tihti n.ö koledaks (lõpuni puhastamata) ja kas eseme ilusaks tegemine on kasulik või võib hoopis hävitada selle ajaloo.

Töötoa praktilises pooles jagab oma kogemusi metallikonservaator Aive Viljus. Vaatluse alla võetakse vanad ehted ja ka teised antiiksed metallesemed. Saab teada, kuidas kodustes tingimustes vanale hõbeehtele või metallist tarbeesemele, näiteks küünlajalgadele, hõbedast lauanõudele jt anda viisakas välimus, kuidas neid puhastada. Juttu tuleb metallesemete kahjustustest ja antakse nõu, mil moel on võimalik kahjustusi ise kodustes tingimustes ära hoida. Teada saab, kuidas käituda erinevaid materjale sisaldavate ehetega. Õpitoas antakse ka nõuandeid, kuidas metallesemeid hoida, et need säiliksid tulevastele põlvedele.

Soovi korral võivad osalejad võtta kaasa mõne ehte või muu metallist eseme, et saada konsultatsiooni selle hooldamise kohta.

Palume osalemiseks eelregistreeruda SIIN. Kohtade arv on piiratud!

Osalustasu 3 eurot.

Fotol: Kahjustunud pronksist ketassõlg (3.-4. saj) on leitud Ida-Virumaalt Kukruselt. Eesti Ajaloomuuseum (A 110:31)

 

Järgmine õpituba teemal „Ajalooliste fotode eksponeerimine ja säilitamine“ leiab aset 18. oktoobril 2014 kell 13.00. Õpituba viivad läbi Merilis Roosalu (fotokonservaator, Eesti Ajaloomuuseum) ja Tanel Verk (teadur, Fotomuuseum).

 

Vaata kogu sarja infot SIIT!

Eesti Ajaloomuuseum alustas õpitubade sarjaga „Asja armastajad" 2013. aastal eesmärgiga pöörata rohkem tähelepanu kultuuripärandi väärtustamisele. Õpitubades räägime sellest, kuidas ise kodustes tingimustes alal hoida perekonnalooga seotut, armsaid isiklikke mälestusesemeid või kollektsioone. Mõtleme koos teemadel, missugused asjad väärivad kohta muuseumis ja millised asjad on inimesele isiklikult tähtsad. Vaatleme, mida muuseumis hoitakse ja mida hoitakse kodus. Selgitame, kuidas vanu asju ehk meie kultuuripärandit ära tunda, säilitada ja/või taas kasutama õppida.

Avasta ASJA lugu!

Toetab:

kulka

Täpsem info:
Inge Laurik-Teder
Arendusdirektor
inge.laurik(at)ajaloomuuseum.ee
Tel: 6968 631