Avaleht > Uudiste arhiiv > ALUSTAB TEEMAÕHTUTE SARI NÄITUSEL "ALGUSED JA LÕPUD. EESLINNAST KESKLINNAKS"
ALUSTAB TEEMAÕHTUTE SARI NÄITUSEL "ALGUSED JA LÕPUD. EESLINNAST KESKLINNAKS"
Reede, 05 September 2014 12:54

Neljapäeval, 11. septembril kell 18.00 toimub Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) esimene teemaõhtu „MIDA EESLINNAS KAEVATA?“ näituse „Algused ja lõpud. Eeslinnast kesklinnaks“ raames. Arheoloogid Ulla Kadakas (Muinsuskaitseamet) ja Villu Kadakas (TLÜ Ajaloo Instituut) räägivad lähemalt Tallinnas Kivisilla eeslinna alal toimunud välitöödest.

Sissepääs üritusele sooduspiletiga 3 eurot.

Tallinnas Tartu mnt 1 kinnistul (Eesti Kunstiakadeemia krundil) uuriti 2011. aastal ühte väikest osa kesk- ja varauusaegse Tallinna linnamüürist välja poole jäävast asumist.

Väljakaevamised toimusid kvartalis, mille lõunaservas kulges ajalooline Tartu maantee ning paarisaja meetri kaugusel asus ülepääs Härjapea jõest – nn Kivisild. See oli koht, kus said kokku Tartu ja Narva poole liikujad või sealt Tallinnasse tulijad.

Arheoloogiliste kaevamiste käigus oli võimalik jälgida kinnistul aja jooksul toimunud muutusi – kuue selgelt üksteisest eristatava perioodi vältel tekkinud arheoloogiline kultuurkiht ulatus kohati 3,5 m paksuseni. Leiti üle poolesaja rajatise jäänuseid sh 7 ilmselt eluhoonet ja 8 abihoonet, üle 30 jäätmekasti või -augu, mitmeid eriaegseid vitsaedade süsteeme ja kergemate varjualuste konstruktsioone. Kultuurkihi lahtiharutamisel ei saada uusi teadmisi ainult nendest konkreetsetest inimestest, kes need ehitasid püstitasid, vaid kõrvutades teiste uuringute tulemustega joonistuvad välja esemelise kultuuri trendid ja ühiskondlikud muutused laiemalt.

Ettekande järel toimub ringkäik näitusel „Algused ja lõpud. Eeslinnast kesklinnast“, kus mitmeid kaevamistel leitud esemeid saab näha oma silmaga.

 

Teemaõhtud toimuvad Suurgildi hoones Eesti Ajaloomuuseumi, Muinsuskaitseameti ja Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi näituse „Algused ja lõpud. Eeslinnast kesklinnaks“ raames kord kuus neljapäeviti algusega kell 18:00.

Sissepääs teemaõhtule sooduspiletiga 3 eurot.

Soovitame eelregistreeruda SIIN!

 

Pildil: Arheoloogilised välitööd Tartu mnt 1 krundil 2011. aasta suvel. Foto: Kahrut Eller

 

Järgmine teemaõhtu toimub neljapäeval 23. oktoobril 2014, mil Inna Jürjo (TLÜ Ajaloo Instituut) kõneleb söögi- ja joogikommetest kesk- ja varauusajal.

 

Vaata kogu sarja infot SIIT!

 

Teemaõhtute neljapäevadel on Suurgildi hoone näitused avatud kell 10-20 (sissepääs muuseumipiletiga).

Kasutage suurepärast võimalust tulla pärast tööpäeva keskaegsesse gildimajja!

 

Teate edastas:

Reti Meema

Kommunikatsioonijuht

reti.meema(at)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6968 626

Mob: 5650 3357

 

AVASTA AJA LUGU!