Avaleht > Uudiste arhiiv > AJALOOLAUPÄEVAKUL TEEME JUTTU NN LIIVIMAA KUNINGAST
AJALOOLAUPÄEVAKUL TEEME JUTTU NN LIIVIMAA KUNINGAST
Esmaspäev, 17 Veebruar 2014 09:16

Järgmine ajaloolaupäevak sarjast „Reetur või kangelane?" toimub laupäeval, 22. veebruaril kell 13.00 Maarjamäe lossis. Ajaloodoktor ANDRES ADAMSON räägib "Liivimaa kuningast" hertsog MAGNUSEST.

 

magnusega medal m 115Andres Adamson on uurinud nn Liivimaa kuninga hertsog Magnuse elulugu põhjalikult ja kirjutanud temast oma doktoritöö. Ajaloolaupäevakul vaadeldakse põhjalikumalt nii hertsog Magnuse isikut kui ka elukäiku. Eelkõige aga tema rolli siinmail Liivi sõja päevil, mil väga suur osa liivimaalasi sidus Magnusega lootuse sõda võimalikult kiiresti lõpetada ja säilitada sõtta sekkunud naaberriikide kiuste varasemast omariiklusest nii palju kui võimalik.

Fotol on hertsog Magnuse auks valminud medal, mille on teinud Erich Beck Haapsalus 1563. aastal (AM, M 115).

Järgmine ajaloolaupäevak toimub 22. märtsil 2014, mil räägitakse Johann Reinhold von Patkulist. Vaata ajaloolaupäevakute kava siit!

Maarjamäe lossi kinosaalis toimuvad laupäevakud keskenduvad probleemsetele sõlmpunktidele ja teemadele Eesti ajaloos, mis vajavad täiendavat uurimist ning on atraktiivsed ja huvipakkuvad ka avalikkusele. Seitsmenda loengutesarja läbivaks teemaks on „Reetur või kangelane?". Loengusarja raames tutvustame Eesti ajaloos tähelepanuväärset rolli mänginud vastuolulisi isikuid, keda on eri aegadel või erinevate osapoolte poolt ülistatud ja kangelaseks peetud või reeturiks kuulutatud. Kõik vaatluse all olevad isikud on tänase rahvusriigi vaatenurgast pigem negatiivse tähendusega, kuid ajaloolise objektiivsuse huvides on oluline mõista, millised olid nende isikute tegutsemismotiivid ning tulevikunägemus. Kas tegemist oli kaasajooksikute, reeturite ja eestlaste kui rahvuse hävimist soovivate võimuesindajate või visionääridega. Loengusari näitab ilmekalt, kuivõrd muutuv võib olla hinnang ühe inimese tegevusele sõltuvalt ajast ja hindajast. Loengusarja jooksul tutvustavad tuntud Eesti ajaloolased uuemaid uurimistulemusi ning annavad hinnangu eri ajastu võimuesindajate tegevusele.

Sissepääs ajaloolaupäevakule soodushinnaga 1 €.

Ajaloolaupäevakud toimuvad kord kuus laupäeviti algusega kell 13.00 Maarjamäe lossi kinosaalis (Pirita tee 56).

Maarjamäe lossi juurde sõidavad bussid 1A, 5, 8, 34A ja 38, peatus Maarjamägi.

Võimalik on külastada ka Maarjamäe lossis avatud näituseid:

Avatud on Eesti Vabariigi ajalugu tutvustav suurnäitus „ISEOLEMISE TAHE", Filmimuuseumi näitus „SIIN ME OLEME! Eesti filmi esimene sajand" ja Eesti Moekunstnike Ühenduse näitus "MIRAAŽID. Mood vabariigi aastapäevaks."

Maarjamäe loss on avatud K-P kell 10-17.

Jälgi Eesti Ajaloomuuseumi uudiseid Facebookis

Täpsem info:
Tõnis Liibek
Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor
tonis.liibek(at)ajaloomuuseum.ee
Tel: 6968 695

am150 mrk punane tekstiga est