Avaleht > Uudiste arhiiv > ÕPITUBA SARJAST „ASJA ARMASTAJAD“ TEEMAL KUNSTIKOGU MUUSEUMIS JA MAALIDE HOIDMINE KODUS
ÕPITUBA SARJAST „ASJA ARMASTAJAD“ TEEMAL KUNSTIKOGU MUUSEUMIS JA MAALIDE HOIDMINE KODUS
Neljapäev, 06 Veebruar 2014 17:16

Laupäeval, 15. veebruaril 2014 algusega kell 13.00 toimub Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) õpituba maalide ning graafika hoidmise ja korrastamise teemal. Õpituba viivad läbi EPP KANGILASKI (Eesti Ajaloomuuseumi kunstikogu hoidja) ja MERIKE KALLAS (EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna maali konserveerimise stuudio juhataja).

 

Paljudes kodudes kaunistavad seinu kunstiteosed, mis on põlvest-põlve päritud, saadud kingituseks, ostetud kunsti enese pärast ja on selle omanikule armsad ning tähendusrikkad esemed. Kuidas neid kauem alal hoida ja kodustes tingimustes eksponeerida nii, et teosed võimalikult hästi säiliksid, sellest tehakse õpitoas täpsemalt juttu. Huvilised saavad vastused küsimustele: mis mõjub maalidele-graafikale ja nende raamidele kahjustavalt ning mida teha, et neid saaks imetleda ka aastate pärast. Jagame esmaseid teadmisi, soovi korral võib kaasa võtta mõne oma kodust pärineva kunstiteose, et saada spetsialistidelt nõuandeid.

Õpitoa esimeses pooles annab ajaloomuuseumi kunstikogu hoidja Epp Kangilaski ülevaate unikaalsematest kunstiteostest muuseumis ja räägib sellest, kuidas muuseum oma kogusid täiendab. Näha saab nii mõndagi põnevat.

Õpitoa teises pooles annab konservaator Merike Kallas praktilisi juhiseid kodus hoitavate kunstiteoste edukaks korrastamiseks ja säilitamiseks. Tutvume olulisemate kahjustuste ja kahjuritega, saame ülevaate esmastest hooldusvahenditest ning lihtsamatest töövõtetest, mida kodus kasutada. Teada saab, kust leida abi keerukamate tööde tegemiseks ja mida üldse võib kodus omal käel ette võtta.

Palume osalemiseks registreeruda SIIN. Kohtade arv on piiratud!
Osalustasu 3 eurot.

Fotol: N. Tšernetsovi maal „Pirita varemed" (õli, 1827) konserveeriti Ennistuskojas Kanut (Üüve Vahur). Pildil on näha maal enne (vasakul) ja pärast konserveerimist. Eesti Ajaloomuuseum (G 3208)

Eesti Ajaloomuuseumis Kultuuripärandi aastal 2013 algatatud õpitubade sarja "ASJA ARMASTAJAD" eesmärk on kultuuripärandi väärtustamine. Räägime sellest, kuidas ise kodustes tingimustes alal hoida perekonnalooga seotut, armsaid isiklikke mälestusesemeid või kollektsioone. Mõtleme koos teemadel, missugused asjad väärivad kohta muuseumis ja millised asjad on inimesele isiklikult tähtsad. Vaatleme, mida muuseumis hoitakse ja mida hoitakse kodus. Selgitame, kuidas vanu asju ehk meie kultuuripärandit ära tunda, säilitada ja/või taas kasutama õppida. 

Avasta ASJA lugu!

Täpsem info:
Inge Laurik-Teder
Arendusdirektor
inge.laurik(at)ajaloomuuseum.ee
Tel: 6968 631