Avaleht > Uudiste arhiiv > AJALOOLAUPÄEVAK JÄTKUB ETTEKANDEGA JOHANNES KÄBINIST
AJALOOLAUPÄEVAK JÄTKUB ETTEKANDEGA JOHANNES KÄBINIST
Neljapäev, 14 November 2013 10:47

Laupäeval, 23. novembril kell 13.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis ajaloolaupäevak sarjast „Valitsejad Eesti ajaloos". Seekord räägib Ajaloomuuseumi teadur-kuraator Olev Liivik JOHANNES KÄBINIST.

Johannes Käbin (1905‒1999) oli Eesti NSV liider – EKP Keskkomitee I sekretär aastatel 1950.‒1978. Tema pikaealisust ENSV parteijuhina võib seletada mitmeti. Olulisel kohal on tema isiksuse vastuolulisus ja kindlate tegutsemispõhimõtete puudumine. Ühelt poolt oli ta tõeline kommunist, kes uskus elu lõpuni kommunistlikke ideaale ja õpetust. Samas talus ta suurepäraselt ka poliitilise kliima muutusi. Käbin kohandus ühtemoodi hästi Stalini, Hruštšovi ja Brežnevi ajastu nõudmistega ning oli igal ajal püüdlik ja kuulekas asevalitseja. Ta seisis võimaluste ja oma volituste piirides liiduvabariigi huvide eest. Käbin kasvas aastatega tasakaalukaks ja paindlikuks parteijuhiks, kes tegutses ettevaatlikult, vältides vastuoludesse sattumist endast kõrgematega. Samas oskas ta õigeaegselt vabaneda oma rivaalidest, tehes seda nõukogulikke norme jälgides. Käbin oskas jääda tahaplaanile, hoidus avalikkuse tähelepanu eest ja elas märkamatut isiklikku elu.

Sissepääs ajaloolaupäevakule on 1 euro.

Fotol on Johannes Käbin (vasakult teine) XVII üldlaulupeol aastal 1969 Tallinna lauluväljakul. Keskel seisab Laine Mesikäpp, tuntud laulupidude lahtihõikaja. Eesti Ajaloomuuseumi kogu (F 32820:3)

Maarjamäe lossis toimuvad laupäevakud keskenduvad probleemsetele sõlmpunktidele ja teemadele Eesti ajaloos, mis vajavad täiendavat uurimist ning on atraktiivsed ja huvipakkuvad ka avalikkusele. Kuuenda loengutesarja läbiv teema on "Valitsejad Eesti ajaloos". Eestil on läbi ajaloo olnud väga eripalgelisi juhte, võimukandjaid ja valitsejaid, kes on mänginud maa arengus olulist rolli. Kõik nad väärivad põhjalikumat tutvustamist ja nende teod tänapäeva vaatekohast analüüsimist. Loengusarja jooksul valgustavad tuntud Eesti ajaloolased uuemaid uurimistulemusi ning annavad hinnangu eri ajastu võimuesindajate tegevusele.

Järgmine ajaloolaupäevak toimub 14. detsembril 2013, mil juttu tuleb Eesti Vabariigi president Lennart Merist.

Ajaloolaupäevakud toimuvad laupäeviti algusega kell 13.00 Maarjamäe lossis (Pirita tee 56, Tallinn).

Kavaga on võimalik tutvuda SIIN

Kohale saab bussidega 1A, 5, 8, 34A ja 38, peatus Maarjamägi.

Sarja toetab Eesti Kultuurkapital!

Lähem info:
Tõnis Liibek
Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor
See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.
tel: 6411 631