Avaleht > Uudiste arhiiv > ÕPITUBA „ASJA ARMASTAJAD“ TEEMAL "ESIMESED KINOETENDUSED EESTIS JA FILMIMATERJALI SÄILITAMINE"
ÕPITUBA „ASJA ARMASTAJAD“ TEEMAL "ESIMESED KINOETENDUSED EESTIS JA FILMIMATERJALI SÄILITAMINE"
Neljapäev, 07 November 2013 10:08

Laupäeval, 16. novembril 2013 algusega kell 13.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) õpituba teemal "Esimesed kinoetendused Eestis ja filmimaterjali säilitamine". Õpituba viivad läbi Eesti Filmiarhiivi juhtivspetsialist MAIROLD KAUS ja Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor TÕNIS LIIBEK.

Peaaegu kõigil inimestel on kodus kas digitaalseid filmilõike või videoid varasemast ajast. Tänapäeval on võimalik igapäevaelu tähtsündmused üles filmida isegi mobiiltelefonide või fotoaparaatidega. Kuidas aga jõudis film meie igapäevaellu, millal toimusid esimesed kinoseansid Eestis ja mis peamine, kuidas säilitada kodust filmivaramut, sellest tuleb sedapuhku pikemalt juttu.

Õpitoa esimeses pooles tutvustab varast Eesti foto- ja filmiajalugu uurinud Tõnis Liibek filmi leiutamise lugu ning näitab katkendeid esimestest filmidest. Saame teada, millal jõudis kino Eestisse ja millised olid esimesed Eestis filmitud kaadrid. Samuti peatume kinovõrgu kujunemise ja 20. sajandi alguse filmiprogrammide temaatikal.

Seejärel tutvustab Mairold Kaus filmide säilitamisega seotud põhitõdesid ning läbi aegade kasutusel olnud erinevaid filmiformaate (35 mm, 16 mm, 8 mm, 9,5 mm). Kohapeal saab tutvuda erinevate filmipõhimikega (nitro, atsetaat, polüester) ja jagatakse juhiseid filmide hoiutingimuste kohta. Samuti antakse ülevaade erinevatest filmide digiteerimise ja skaneerimise võimalustest. Eraldi teemana räägime käibel olnud analoogvideo formaatidest (kassetid), anname juhtnööre koduste kogude korrastamiseks ja kirjeldamiseks ning videote digiteerimiseks.

Palume osalemiseks eelregistreeruda SIIN või e-posti aadressil: inge.laurik(at)ajaloomuuseum.ee

Kohtade arv on piiratud!

Osalustasu 3 eurot.

paasuke tartulinn ja ymbrus 1912a mairoldilt

Kaader filmilindilt. Johannes Pääsukese film "Tartu linn ja ümbrus" 1912. aastast. Eesti Filmiarhiiv

hallitus filmilindil mairoldilt

Hallituskahjustusega filmilint. Õpitoas saame teada, kuidas seda ära hoida. Eesti Filmiarhiiv

Vaata kogu sarja infot SIIT!

Eesti Ajaloomuuseumi õpitubade eesmärk on kultuuripärandi väärtustamine. Räägime sellest, kuidas ise kodustes tingimustes alal hoida perekonnalooga seotut, armsaid isiklikke mälestusesemeid või kollektsioone. Mõtleme koos teemadel, missugused asjad väärivad kohta muuseumis ja millised asjad on inimesele isiklikult tähtsad. Vaatleme, mida muuseumis hoitakse ja mida hoitakse kodus. Selgitame, kuidas vanu asju ehk meie kultuuripärandit ära tunda, säilitada ja/või taas kasutama õppida.

Järgmine õpituba teemal „Tekstiilikogu muuseumis ja tekstiili säilitamine kodus" leiab aset 7. detsembril kell 13.00. Õpituba viivad läbi Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogu hoidja HELLE AVILA ja konservaator RUTH PAAS Ennistuskojast Kanut. NB! Registreerimise info ajaloomuuseumi veebilehel u 10 päeva enne õpitoa toimumist.

Avasta ASJA lugu!

Täpsem info:

Inge Laurik-Teder

Arendusdirektor

Tel: 6411 631

inge.laurik(at)ajaloomuuseum.ee