Avaleht > Uudiste arhiiv > AJALOOLAUPÄEVAKUTE SARI JÄTKUB ETTEKANDEGA KARL SIEGMUND LITZMANNIST
AJALOOLAUPÄEVAKUTE SARI JÄTKUB ETTEKANDEGA KARL SIEGMUND LITZMANNIST
Esmaspäev, 07 Oktoober 2013 14:13

Laupäeval, 12. oktoobril kell 13.00 toimub Maarjamäe lossis ajaloolaupäevak sarjast „Valitsejad Eesti ajaloos". Teise maailmasõja aegsest Eesti kindralkomissarist Karl Siegmund Litzmannist räägib tema elulugu põhjalikult uurinud HEINO PRUNSVELT.

Tänavu möödus 120 aastat Karl Siegmund Litzmanni (1893-1945) sünnist. Heino Prunsvelt räägib lähemalt mehest, kes saatuse tahtel oli aastatel 1941-1944 kõrgeim võimukandja Saksa okupatsiooniaegses Eestis. Tegemist oli kindrali pojaga, kes oleks võinud langeda I maailmasõjas, kus ta sai kolm korda raskelt haavata või hukkuda 1934. aastal Pikkade nugade ööl, kuid ta lõpetas sõja Relva-SS majori aukraadis. Litzmanni nime kandis linn Poolas, kuid tema sõber hukati Hitleri vastases vandenõus osalemise eest. Sturmabteilungi (SA) kindrali ja kindralkomissarina juhtis ta Eesti elu rasketel sõja-aastatel. Ta asutas ühe haruldaseima Natsi-Saksamaa tsiviilautasu, mis aga ei kandnud selle riigi sümbolit haakristi. Karl Siegmund Litzmann suri ja maeti vale nime all, tema surma täpne kuupäev oli teadmata kuni viimase ajani. 

litzman f27050

Fotol: Karl Siegmund Litzmann esinemas. Eesti Ajaloomuuseumi kogu (F 27050)

Maarjamäe lossi kinosaalis toimuvad laupäevakud keskenduvad probleemsetele sõlmpunktidele ja teemadele Eesti ajaloos, mis vajavad täiendavat uurimist ning on atraktiivsed ja huvipakkuvad ka avalikkusele. Kuuenda loengutesarja läbiv teema on "Valitsejad Eesti ajaloos". Eestil on läbi ajaloo olnud väga eripalgelisi juhte, võimukandjaid ja valitsejaid, kes on mänginud maa arengus olulist rolli. Kõik nad väärivad põhjalikumat tutvustamist ja nende teod tänapäeva vaatekohast analüüsimist. Loengusarja jooksul valgustavad tuntud Eesti ajaloolased uuemaid uurimistulemusi ning annavad hinnangu eri ajastu võimuesindajate tegevusele.

Sissepääs ajaloolaupäevakule on 1 €.

 

Ajaloolaupäevakud toimuvad laupäeviti algusega kell 13.00 Maarjamäe lossis (Pirita tee 56, Tallinn).

Ajaloolaupäevakute kava asub SIIN!

Täpsem info:
Tõnis Liibek
Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor
tonis.liibek(at)ajaloomuuseum.ee
Tel: 6411 631