Avaleht > Uudiste arhiiv > AJALOOLAUPÄEVAKUL RÄÄGIME VENE TSAAR PEETER ESIMESEST
AJALOOLAUPÄEVAKUL RÄÄGIME VENE TSAAR PEETER ESIMESEST
Esmaspäev, 02 September 2013 08:07

Laupäeval, 7. SEPTEMBRIL kell 13 toimub Maarjamäe lossis järgmine ajaloolaupäevak sarjast „Valitsejad Eesti ajaloos". Kultuuriajaloolane Jüri Kuuskemaa räägib lähemalt Peeter I rollist Eesti ajaloos.


arvatavasti peeter i saabas am 6042 te 51

Põhjasõda kujunes Eestimaale ja Tallinnale senise ajaloo suurimaks katastroofiks. Samas pani see aluse uuele, varasemast erinevale arengule Venemaa protektoraadina. Põhjasõja algatanud Peeter I (1672-1725) külastas Tallinna alates 1711. aasta jõuludest kuni 1723. aasta suveni üheksal korral. Tema abikaasa Katariina I Tallinnas viibimiste täpne arv pole teada.

Loengu teljeks on Peeter I aegse Vene tsaaririigi sõjaline tegevus siinmail, sõjasadama ja Kadrioru lossiansambli rajamine, suhtlus kohaliku magistraadi, kodanike ja aadelkonnaga.

Arhiividokumentide ja kirjanduse põhjal joonistuvad välja ka Peetri ja Katariina isikuomadused, mis võimaldasid neil jätta ajalukku värvikas jälg ning panna alus legendidele, mille seas on tõenäolised trofeetüdrukust Venemaa keisrinnaks saanud Marta/Katariina I eesti (täpsemalt Rõngu) juured.

 

PILDIL: Legendi kohaselt Vene tsaar Peeter I-le kuulunud saabas. 18. saj algus. (Eesti Ajaloomuuseumi kogu TE 51). Saabast on võimalik tulla vaatama Suurgildi hoonesse näitusele „Asja hing".

 

Maarjamäe lossi kinosaalis toimuvad laupäevakud keskenduvad probleemsetele sõlmpunktidele ja teemadele Eesti ajaloos, mis vajavad täiendavat uurimist ning on atraktiivsed ja huvipakkuvad ka avalikkusele. Kuuenda loengutesarja läbiv teema on "Valitsejad Eesti ajaloos". Eestil on läbi ajaloo olnud väga eripalgelisi juhte, võimukandjaid ja valitsejaid, kes on mänginud maa arengus olulist rolli. Kõik nad väärivad põhjalikumat tutvustamist ja nende teod tänapäeva vaatekohast analüüsimist. Loengusarja jooksul valgustavad tuntud Eesti ajaloolased uuemaid uurimistulemusi ning annavad hinnangu eri ajastu võimuesindajate tegevusele.

Sissepääs ajaloolaupäevakule: 1 euro.

 

Järgmine ajaloolaupäevak toimub 5. oktoobril 2013, siis tuleb juttu Konstantin Pätsist.

Toetuse eest täname Eesti Kultuurkapitali.

Maarjamäe lossi juurde sõidavad bussid 1A, 5, 8, 34A ja 38, peatus Maarjamägi.

Maarjamäe lossis on avatud Eesti Filmimuuseumi näitus „SIIN ME OLEME! Eesti filmi esimene sajand" ja Eesti Vabariigi ajalugu tutvustav suurnäitus „ISEOLEMISE TAHE".

Kõiki külastajaid ootab Stsenaariumi kohvik!

Jälgi Eesti Ajaloomuuseumi uudiseid ka Facebookis

Täpsem info:
Tõnis Liibek
Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor
tonis.liibek(at)ajaloomuuseum.ee
Tel: 6411 631