Avaleht > Uudiste arhiiv > ÕPITUBA SARJAST „ASJA ARMASTAJAD“ TEEMAL ARHEOLOOGIA JA EKSPERIMENTAALARHEOLOOGIA
ÕPITUBA SARJAST „ASJA ARMASTAJAD“ TEEMAL ARHEOLOOGIA JA EKSPERIMENTAALARHEOLOOGIA
Neljapäev, 23 Mai 2013 07:57

Laupäeval, 8. juunil 2013 algusega kell 13.00 toimub Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) õpituba arheoloogia ja eksperimentaalarheoloogia teemal. Õpituba viib läbi KRISTA SARV (Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator). Praktilisi näpunäiteid annab arheoloogiliste tekstiilide spetsialist JAANA RATAS.

 

mees villa ketramas opitubaSeekordses õpitoas saab teada, mis peitub linnatänavate all ja milliseid kultuuriväärtuseid võib peita maapõu. Koos arheoloog Krista Sarvega arutleme teemal, miks sellist materjali kaitsta tuleb, mida ja miks arheoloogid oma lusikatega ning kühvlitega välja kaevavad ning kus seda varandust hoitakse. Räägime sellest, mis on eksperimentaalarheoloogia ja miks see on oluline.

 

Töötoa teises pooles äratame ellu n.ö uus-vanad teadmised ja selgub, kuidas valmistada asju nii nagu seda tegid meie kauged esivanemad. Õpitoa põhiosa keskendubki arheoloogilise ainese baasil sündinud praktilistele oskustele, mida saab edukalt ka nüüdisajal rakendada. Vaatame pilte arheoloogilisest tekstiilist ja tekstiilitöötlemiseks vajalikest töövahenditest, tutvume toonaste tehnoloogiatega. Jaana Ratas jagab uuemaid teadmiseid, mis lähtuvad arheoloogilisest materjalist ja räägib lähemalt, miks tekstiiliuurijale on tööprotsessi praktiline valdamine oluline.

Lähemalt peatume villa eeltöötlemisel ja kedervarrega ketramisel, mida huvilised saavad kohapeal õppida. Tekstiilide valmistamine oli vanasti suuresti naiste töö, kuid ka meestel oli oma roll. Näiteks villa kammimine kuulus keskajal meeste tööde hulka ja ka paljud töövahendid on sündinud meeste käte läbi. Lisaks saab õpitoas teada, kuidas lihtsamate vahenditega puhastada pronksist, tinast või hõbedast esemeid roostest.

 

Palume osalemiseks eelregistreeruda SIIN. Kohtade arv on piiratud!
Osalustasu 3 eurot.

 

Järgmine õpituba teemal „Mööbel kodus ja muuseumis. Kuidas seda hoida ja korrastada?" leiab aset juba sügisel, 14. septembril kell 13.00. Õpituba viib läbi Eesti Ajaloomuuseumi mööblikogu hoidja ÜRGE MÄETAMM.

 

Vaata kogu sarja infot SIIT!

 

Fotol: Mees keskajal villa kammimas. (http://www.nuernberger-hausbuecher.de/75-Amb-2-317-28-v)

 

Eesti Ajaloomuuseumi õpitubade eesmärk on kultuuripärandi väärtustamine. Räägime sellest, kuidas ise kodustes tingimustes alal hoida perekonnalooga seotut, armsaid isiklikke mälestusesemeid või kollektsioone. Mõtleme koos teemadel, missugused asjad väärivad kohta muuseumis ja millised asjad on inimesele isiklikult tähtsad. Vaatleme, mida muuseumis hoitakse ja mida hoitakse kodus. Selgitame, kuidas vanu asju ehk meie kultuuripärandit ära tunda, säilitada ja/või taas kasutama õppida.

 

Avasta ASJA lugu!

 

Täpsem info:
Inge Laurik-Teder
Arendusdirektor
inge.laurik(at)ajaloomuuseum.ee
Tel: 6411 631