Avaleht > Uudiste arhiiv > AJALOOLAUPÄEVAKUL RÄÄGITAKSE ROOTSI KUNINGAS GUSTAV II ADOLFIST
AJALOOLAUPÄEVAKUL RÄÄGITAKSE ROOTSI KUNINGAS GUSTAV II ADOLFIST
Esmaspäev, 20 Mai 2013 15:11

Laupäeval, 25. mail kell 13 toimub Maarjamäe lossis järgmine ajaloolaupäevak sarjast „Valitsejad Eesti ajaloos".  Tartu Ülikooli dotsent, ajaloodoktor Enn Küng räägib lähemalt Rootsi kuningas Gustav II Adolfist, kes mängis olulist rolli nii Euroopa, Rootsi kui ka toonaste Rootsi Läänemere-provintside ajaloos.

 

detailgiia suurgild tlmStockholmis 1594. aastal hertsog Karli pojana sündinud Gustav sai hea hariduse ja hakkas varakult isa kõrval osalema riigi valitsemises, huvitudes ühtlasi ka sõjandusest. Isa surres oli Gustav Adolf 17. aastane, kuid vaatamata sellele kuulutati ta 26. detsembril 1611 võimeliseks iseseisvalt riiki valitsema. Riigivalitsemise moderniseerimise kõrval pööras Gustav Adolf tähelepanu haridusele, mida tõendab 1620. aastate ulatuslik gümnaasiumiteprogramm, s.h gümnaasiumid Tartus ja Tallinnas ning Tartu Ülikooli rajamine 1632. aastal. Gustav Adolf viibis korduvalt Eesti- ja Liivimaal, nt 1626. aasta algul oli ta pikemalt Tallinnas. Visiidil Tallinna juhatas ta sisse provintside reformid, taotledes Eesti- ja Liivimaa tihedamat liitmist Rootsiga.

PILDIL: Detail Rootsi kuningas Gustav II Adolfi portreest. 1640. aastad. Tallinna Linnamuuseumi kogu.

 

Maarjamäe lossi kinosaalis toimuvad laupäevakud keskenduvad probleemsetele sõlmpunktidele ja teemadele Eesti ajaloos, mis vajavad täiendavat uurimist ning on atraktiivsed ja huvipakkuvad ka avalikkusele. Kuuenda loengutesarja läbiv teema on "Valitsejad Eesti ajaloos". Eestil on läbi ajaloo olnud väga eripalgelisi juhte, võimukandjaid ja valitsejaid, kes on mänginud maa arengus olulist rolli. Kõik nad väärivad põhjalikumat tutvustamist ja nende teod tänapäeva vaatekohast analüüsimist. Loengusarja jooksul valgustavad tuntud Eesti ajaloolased uuemaid uurimistulemusi ning annavad hinnangu eri ajastu võimuesindajate tegevusele.

Sissepääs ajaloolaupäevakule: 1 euro. 

 

Järgmine ajaloolaupäevak toimub 7. septembril 2013, siis tuleb juttu PEETER Esimesest.

Toetuse eest täname Eesti Kultuurkapitali.

Maarjamäe lossi juurde sõidavad bussid 1A, 5, 8, 34A ja 38, peatus Maarjamägi.

Maarjamäe lossis on avatud Eesti Filmimuuseumi näitus „SIIN ME OLEME! Eesti filmi esimene sajand" ja Eesti Vabariigi ajalugu tutvustav suurnäitus „ISEOLEMISE TAHE".

Kõiki külastajaid ootab Stsenaariumi kohvik!

Jälgi Eesti Ajaloomuuseumi uudiseid ka Facebookis

Täpsem info:
Tõnis Liibek
Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor
tonis.liibek(at)ajaloomuuseum.ee
Tel: 6411 631