Avaleht > Uudiste arhiiv > ÕPITUBADE SARI "ASJA ARMASTAJAD" TEEMAL LORUP JA LANGEBRAUN
ÕPITUBADE SARI "ASJA ARMASTAJAD" TEEMAL LORUP JA LANGEBRAUN
Reede, 19 Aprill 2013 00:00

Laupäeval, 4. mail 2013 algusega kell 13.00 toimub Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) õpituba Eesti tarbekunsti ajaloo tuntuimate töösturite Johannes Lorupi klaasivabriku ja Nikolai Langebrauni portselanitööstuse teemal. Õpituba viib läbi Anne Ruussaar (Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator, tarbekunsti kogu hoidja).


Õpituba annab põgusa ülevaate Eestis tegutsenud klaasi- ja portselanitööstustest läbi ajaloo, keskendudes Eesti rahvusliku tööstuskunsti ja -disaini sünnile 20. sajandil. Märksõnadena tõusevad kindlalt esile Johannes Lorup ja Nikolai Langebraun. Nende tööstustes valminud esemeid on veel laialt leida ning mitmetes kodudes on tänini kasutusel kaunid Lorupi klaasid ning karahvinid ja Langebrauni tööstuses maalitud armsad tassid-taldrikud. Kuidas aga neid kauem perekonna vara hulgas säilitada, sellest tehakse seekordses õpitoas juttu.

Johannes Lorupi asutatud ja 1934. aastal Tallinnas Koplis tööle asunud klaasivabrik oli esimene moodne klaasitootmise ettevõte Eestis, kus tegeldi nii tootmise moderniseerimise kui ka toodangu sihipärase arendamisega. Esimesena Eestis hakati Lorupi vabrikus valmistama poolkristalli ja kristalli. Nikolai Langebrauni ettevõtte toodang moodustas 1920.-1930. aastatel Eestis dekoreeritud portselanist lõviosa. Kuigi seal portselani ei toodetud, nagu tihti ekslikult arvatakse, on Lagebrauni portselanitööstuses dekoreeritud nõud oluliseks osaks meie tööstuskunsti- ja disaini ajaloos.


Lisaks teoreetilisele ülevaatele anname ka praktilisi näpunäiteid, kuidas Eestis valmistatud/dekoreeritud klaasi/portselani ära tunda. Soovi korral võivad õpitoas osalejad kaasa võtta klaas- ja portselanesemeid, mille päritolu määramine neid huvitab.

Registreerumine õpituppa on lõppenud, kuna kohad on täis! 

Osalustasu 3 eurot.

langebraun vaike

 

Järgmine õpituba teemal „Arheoloogia ja eksperimentaalarheoloogia. Mis peitub Tallinna tänavate all" leiab aset 8. juunil 2013 kell 13. Õpituba viib läbi Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator Krista Sarv. Palume osalemiseks registreeruda SIIN!

Vaata kogu sarja infot SIIT!

Kultuuripärandi aasta 2013 raames ellu kutsutud Eesti Ajaloomuuseumi õpitubade eesmärk on kultuuripärandi väärtustamine. Räägime sellest, kuidas ise kodustes tingimustes alal hoida perekonnalooga seotut, armsaid isiklikke mälestusesemeid või kollektsioone. Mõtleme koos teemadel, missugused asjad väärivad kohta muuseumis ja millised asjad on inimesele isiklikult tähtsad. Vaatleme, mida muuseumis hoitakse ja mida hoitakse kodus. Selgitame, kuidas vanu asju ehk meie kultuuripärandit ära tunda, säilitada ja/või taas kasutama õppida.

 

Avasta ASJA lugu!

 

Lähem info sarja kohta:

Inge Laurik-Teder

inge.laurik(at)ajaloomuuseum.ee

tel: 6411631