Avaleht > Uudiste arhiiv > AJALOOLAUPÄEVAKUL KÕNELDAKSE IVAN JULMAST
AJALOOLAUPÄEVAKUL KÕNELDAKSE IVAN JULMAST
Teisipäev, 16 Aprill 2013 00:00

Järgmine ajaloolaupäevak sarjast „Valitsejad Eesti ajaloos" toimub 20. APRILLIL kell 13.00 Maarjamäe lossis (Pirita tee 56, Tallinn). Ajaloodoktor ANDRES ADAMSON räägib lähemalt Vene tsaarist Ivan IV Julmast.

Võib olla harjumatu mõelda, kuid ka esimene Vene tsaar Ivan Julm (valitsemisaeg 1530/1547–1584) on üks neist võimukandjatest, kes on Eesti ala kestvamalt valitsenud. Suurem osa Lõuna-Eestist ja Ida-Eesti olid tema võimu all pea veerandsada aastat, ülejäänud Mandri-Eesti mõne aasta vältel. Pääsesid vaid Tallinn ja saared. Ivan Julm (1530-1584) oli väga vastuoluline valitseja, kelle ajal Venemaa laienes pindalalt ligi kaks korda, kuid selle rahvaarv vähenes samuti umbes kaks korda. Tema valitsusajal kehtestati lõplikult isevalitsuslik riigikord, kuid õõnestati ühiskonna alustalad ning kõigest üks inimpõlv hiljem lagunes Moskoovia koost, et sündida pika kodusõja järel juba uue, Romanovite Venemaana.

 

Pildil: Ivan Julm tema kaasaegsel ikoonimaalil

Järgmine ajaloolaupäevak toimub 25. mail 2013, mil ajaloodoktor Enn Küng teeb juttu GUSTAV II ADOLFist.

Maarjamäe lossi kinosaalis toimuvad laupäevakud keskenduvad probleemsetele sõlmpunktidele ja teemadele Eesti ajaloos, mis vajavad täiendavat uurimist ning on atraktiivsed ja huvipakkuvad ka avalikkusele. Kuuenda loengutesarja läbivaks teemaks on "Valitsejad Eesti ajaloos". Eestil on läbi ajaloo olnud väga eripalgelisi juhte, võimukandjaid ja valitsejaid, kes on mänginud maa arengus olulist rolli. Kõik nad väärivad põhjalikumat tutvustamist ja nende teod tänapäeva vaatekohast analüüsimist. Loengusarja jooksul valgustavad tuntud Eesti ajaloolased uuemaid uurimistulemusi ning annavad hinnangu eri ajastu võimuesindajate tegevusele.

Sissepääs ajaloolaupäevakule soodushinnaga 1 €.

Täname toetuse eest Eesti Kultuurkapitali.

 

Maarjamäe lossi juurde sõidavad bussid 1A, 5, 8, 34A ja 38, peatus Maarjamägi.

Avatud on kohvik ja Eesti Vabariigi ajalugu tutvustav suurnäitus „ISEOLEMISE TAHE", Filmimuuseumi näitus „SIIN ME OLEME! Eesti filmi esimene sajand".

Jälgi Eesti Ajaloomuuseumi uudiseid Facebookis: https://www.facebook.com/ajaloomuuseum

 

Täpsem info:

Tõnis Liibek

Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor

tonis.liibek(at)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6411 631