Avaleht > Uudiste arhiiv > AJALOOLAUPÄEVAKU TEEMAKS ON DISSIDENDID EESTI NSV-s
AJALOOLAUPÄEVAKU TEEMAKS ON DISSIDENDID EESTI NSV-s
Teisipäev, 11 Detsember 2012 13:19

Laupäeval, 15. detsembril kell 13.00 toimub Maarjamäe lossis ajaloolaupäevak. Ettekande peab endine dissident VIKTOR NIITSOO teemal „Avalik vastupanu okupatsioonivõimule Eestis ehk dissidendid Eesti NSV-s"

 

Ajaloolaupäevakute viienda hooaja viimase ettekande peab Viktor Niitsoo, kes räägib vastupanuliikumisest Eestis alates 1940. aastatest kuni taasiseseisvumiseni. Ta käsitleb metsavendlust, põrandaaluseid noorteorganisatsioone, demokraatlikku liikumist, avalikku vastupanuliikumist ja üldrahvalikku liikumist Eesti iseseisvuse taastamiseks. Viktor Niitsoo räägib lähemalt inimõiguste kaitse liikumisest (dissidentlusest) Nõukogude Liidus ja avaliku vastupanu tekkimisest Eestis 1970. aastate keskpaiku. Ettekanne tutvustab ka vastupanuliikumise taktikat ja okupatsioonivõimude repressioone. Kokkuvõtvalt antakse hinnang avaliku vastupanu tähtsusele ja rollile Eesti taasiseseisvumise protsessis.

Fotol: Vaba-Sõltumatu Kolonni poolt organiseeritud pikett Võru kohtuhoone ees 3. augustil 1988. Eesti Ajaloomuuseumi fotokogu

Maarjamäe lossi kinosaalis toimuvad ajaloolaupäevakud keskenduvad probleemsetele sõlmpunktidele ja teemadele Eesti ajaloos, mis vajavad täiendavat uurimist ning on huvipakkuvad avalikkusele. Seekordse loengutesarja läbivaks teemaks on "Vastuhakud Eesti ajaloos". Eesti ajaloos on toimunud läbi sajandite mitmeid ülestõuse ja vastuhakke valitsejatele ja võõrvõimudele, andes aimu rahva püsivast soovist iseotsustamise järele. Loengusarja jooksul valgustavad tuntud Eesti ajaloolased uuemaid uurimistulemusi ning analüüsivad toimunud sündmuste mõju Eesti ajaloole.

Sissepääs ajaloolaupäevakule muuseumipiletiga.

Toetuse eest täname Eesti Kultuurkapitali.

Ajaloolaupäevakud toimuvad kord kuus laupäeviti algusega kell 13.00 Maarjamäe lossi kinosaalis (Pirita tee 56).

Maarjamäe lossi juurde sõidavad bussid 1A, 5, 8, 34A ja 38, peatus Maarjamägi.

 

Maarjamäe lossis on avatud kohvik ja mitmed näitused: 

Eesti Vabariigi ajalugu tutvustav suurnäitus „ISEOLEMISE TAHE", Filmimuuseumi näitus „SIIN ME OLEME! Eesti filmi esimene sajand".

Samuti on külastajatele 13. jaanuarini 2013 avatud Piirivalve 90. aastapäevaks valminud pisinäitus „Piirivalve lugu – inimese lugu".

Jälgi Eesti Ajaloomuuseumi uudiseid Facebookis: https://www.facebook.com/ajaloomuuseum

 

Täpsem info:

Tõnis Liibek

Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor

tonis.liibek(at)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6411 631