Avaleht > Uudiste arhiiv > AJALOOLAUPÄEVAKUTE SARI "VASTUHAKUD EESTI AJALOOS"
AJALOOLAUPÄEVAKUTE SARI "VASTUHAKUD EESTI AJALOOS"
Reede, 16 November 2012 15:56

Laupäeval, 24. NOVEMBRIL kell 13 jätkub laupäevakute hooaeg Maarjamäe lossis MARTIN ANDRELLERi loenguga „Metsavendade organiseerimine võitluseks Nõukogude okupatsioonivõimuga. Relvastatud Võitluse Liidu näite varal". Sissepääs muuseumipiletiga.

 

metsavend jaan roosi1944. aasta sügisel algas Eestis teine nõukogude okupatsioon.Inimesed teadsid aastatest 1940-1941, mida oodata ja karta. Paljud asusid ennast varjama, kuid vastuhakk nõukogude võimu esindajatele oli stiihiline.

Relvastatud Võitluse Liit (RVL) oli üks vähestest metsavendade püüetest keskjuhtimisega vastupanukeskust luua. Ettekanne annab uutele allikatele tuginedes põhjaliku ülevaate RVL-ist üleüldiselt, selle loojatest ning põhimõtetest, samuti analüüsib organisatsiooni põhikirja ning erinevate tasandite liikmetele kehtestatud näpunäiteid ning kõrvutab neid reaalsuses toimunuga.

Ettekanne on pühendatud kitsamalt metsavendade püüdele luua ülemaaline vastupanukeskus võitluse koordineerimiseks ja ettevalmistamiseks, kuid annab ka ülevaate metsavendlusest Eestis tervikuna, selle põhjustest, eesmärkidest ja tagajärgedest.

 

Fotol: Metsavend Jaan Roosi valves Relvastatud Võitluse Liidu Läänemaal asunud Põrgupõhja staabipunkri ees. Punker hävitati julgeolekujõudude poolt 1947. aastal, mil rünnakus hukkus ka J. Roosi.

 

Järgmine ajaloolaupäevak toimub 15. detsembril 2012 ning teemaks on DISSIDENDID EESTI NSV-S.

Maarjamäe lossi kinosaalis toimuvad laupäevakud keskenduvad probleemsetele sõlmpunktidele ja teemadele Eesti ajaloos, mis vajavad täiendavat uurimist ning on atraktiivsed ja huvipakkuvad ka avalikkusele. Seekordse loengutesarja läbivaks teemaks on "Vastuhakud Eesti ajaloos". Eesti ajaloos on toimunud läbi sajandite mitmeid ülestõuse ja vastuhakke valitsejatele ja võõrvõimudele, andes aimu rahva püsivast soovist iseotsustamise järele. Loengusarja jooksul valgustavad tuntud Eesti ajaloolased uuemaid uurimistulemusi ning analüüsivad toimunud sündmuste mõju Eesti ajaloole.

 

Sissepääs ajaloolaupäevakule muuseumipiletiga.

 

Toetuse eest täname Eesti Kultuurkapitali.

 

Ajaloolaupäevakud toimuvad kord kuus laupäeviti algusega kell 13.00 Maarjamäe lossi kinosaalis (Pirita tee 56).

 

Maarjamäe lossi juurde sõidavad bussid 1A, 5, 8, 34A ja 38, peatus Maarjamägi.

 

Võimalik on külastada ka Maarjamäe lossis avatud näituseid:
Avatud on Eesti Vabariigi ajalugu tutvustav suurnäitus „ISEOLEMISE TAHE", Filmimuuseumi näitus „SIIN ME OLEME! Eesti filmi esimene sajand".
Samuti on külastajatele avatud Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe kompleksi uute hoonete ja väliala ideekonkursi võistlustööde näitus.

 

 

Täpsem info:

Tõnis Liibek, Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor

See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.
Tel: 6411 631