Avaleht > Uudiste arhiiv > AJALOOLAUPÄEVAKUTE SARI "VASTUHAKUD EESTI AJALOOS"
AJALOOLAUPÄEVAKUTE SARI "VASTUHAKUD EESTI AJALOOS"
Teisipäev, 18 September 2012 00:00

Laupäeval, 22. SEPTEMBRIL 2012, kell 13 jätkub laupäevakute hooaeg TOOMAS HIIO loenguga "1905. aasta revolutsioon Eestis".

Eesti Ajaloomuuseumi korraldatud ajaloolaupäevakute viienda hooaja üldteemaks on "Vastuhakud Eesti ajaloos". Üritused toimuvad Maarjamäe lossis. Sissepääs muuseumipiletiga.

Toomas Hiio (Eesti Sõjamuuseum) ettekandes tuleb juttu sellest, kuidas 1905. aasta revolutsioon raputas Venemaa seisuliku ühiskonnakorralduse alussambaid ning sundis keisrikoda ja valitsust alustama mahajäänud riikliku korralduse muutmist. Revolutsioon ei jätnud puutumata ka Eestit, kuhu levisid samuti mõttevoolud, mille eesmärgiks oli maailmaparandamine või ka senise ühiskonnakorralduse vägivaldne muutmine. Kui Venemaal oli revolutsioon suuresti sotsiaalsete ja seisuslike vastuolude väljenduseks, siis Eestis lisandus neile ka rahvuslik vastasseis. 1905. aasta revolutsiooni kaja saatis Eesti poliitikat 1940. aastani ja hiljemgi.

Ürituse kestus u 60 minutit.

Fotol: 1905. aasta revolutsiooniga kaasnes mõisate põletamine ja rüüstamine. Lohu mõisa sisevaade detsembris 1905. Eesti Ajaloomuuseumi fotokogu

 

Järgmine ajaloolaupäevak toimub 20. oktoobril 2012. Siis räägime Muhu ja Saaremaa mässust 1919. aastal.

 

 

 

 

Eesti Ajaloomuuseumil on traditsiooniks saanud korraldada AJALOOLAUPÄEVAKUID. Maarjamäe lossi kinosaalis toimuvad laupäevakud keskenduvad probleemsetele sõlmpunktidele ja teemadele Eesti ajaloos, mis vajavad täiendavat uurimist ning on atraktiivsed ja huvipakkuvad ka avalikkusele. 2008. aasta sügisel alanud populaarne üritustesari alustab juba viiendat korda. Seekordse loengutesarja läbivaks teemaks on “Vastuhakud Eesti ajaloos”. Eesti ajaloos on toimunud läbi sajandite mitmeid ülestõuse ja vastuhakke valitsejatele ja võõrvõimudele, andes aimu rahva püsivast soovist iseotsustamise järele. Loengusarja jooksul valgustavad tuntud Eesti ajaloolased uuemaid uurimistulemusi ning analüüsivad toimunud sündmuste mõju Eesti ajaloole.

Täname toetuse eest Eesti Kultuurkapitali!

 

 

Ajaloolaupäevakud toimuvad laupäeviti algusega kell 13.00 Maarjamäe lossis, kinosaalis (Pirita tee 56, Tallinn)

Sissepääs muuseumipiletiga. Estraveli kuldkaardiga tasuta.

Maarjamäe lossi juurde sõidavad kesklinnast bussid 1A, 5, 8, 34A ja 38, peatus Maarjamägi

 

Jälgi Eesti Ajaloomuuseumi uudiseid Facebookis: http://www.facebook.com/pages/Eesti-Ajaloomuuseum/188487634504902

 

Täpsem info: Tõnis Liibek (teadusdirektor);  tel: 6411 631 / e-post: See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.