Avaleht > Uudiste arhiiv > KUKRUSE KAUNITAR MAARJAMÄE LOSSIS
KUKRUSE KAUNITAR MAARJAMÄE LOSSIS
Esmaspäev, 23 Jaanuar 2012 10:14

Alates 26. jaanuarist 2012 ootab Maarjamäe lossis külastajaid arheoloogianäitus "KUKRUSE KAUNITAR JA TEMA KAASAEGSED: Eesti rikkalikem kalmistu muinas- ja keskaja piirilt"

Kaks aastat tagasi Tallinn-Narva maanteel Kukrusel toimunud arheoloogilised kaevamised tõid päevavalgele umbes 800 aastase kalmistu, kus uuriti viitkümmet matust. Selle rikkaliku matmispaiga sümboliks on saanud rohkete hauapanustega naise matus, nn „Kukruse kaunitar“, kuid rikkalike ja mitmekesiste panustega olid varustatud ka mitmed teised matused. Matuste inimsäilmed ja hauda kaasa antud panused annavad ilmeka läbilõike 13. sajandi ühiskonnast, nende kultuurist ja uskumustest. Osa Kukrusel leitust jõuab nüüd külastajateni Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis.

Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi ja TÜ kultuuriteooria tippkeskuse ühistööna valminud näitus arutleb selle üle, kes olid need inimesed, keda 800 aasta eest Kukrusele maeti. Kuidas ja millal neid sängitati? Uurides, milline oli surnute rõivastus, kas Kukrusele maeti sõjamehi ja kas tegemist oli kristlastega, pakub näitus vastuseid tolleaegse ühiskonna kohta.

Lisaks tutvustab näitus arheoloogide tööolusid. Alati ei toimu kaevamised suvel – Kukruse päästekaevamised on ere näide sellest, kuidas arheoloogid tulevad hinnalise leiu uurimisel toime ka käredate miinuskraadide ja kõrgete lumehangedega.

Näituse koostasid arheoloogid Mari Lõhmus TÜ kultuuriteooria tippkeskusest ja Tõnno Jonuks Eesti Kirjandusmuuseumist, kujundasid Liina Unt ja Katre Rohumaa.

Näitus valmis tänu Eesti Kultuurkapitali ja Euroopa Liidu Regionaalarengu fondi toetusele.

 

„Kukruse kaunitar“ jääb Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis avatuks 25. jaanuarist 29. juulini 2012.

Muuseum on avatud K-P kell 10-17. Suletud esmaspäeviti ja teisipäeviti.

 

Maarjamäe peatusesse sõidavad kesklinnast bussid 1A, 5, 8, 34A.

Sissepääs muuseumipiletiga: täispilet 3€, sooduspilet 1,5€, perepilet 5,5€.

 

Jälgi Eesti Ajaloomuuseumi uudiseid Facebookist: http://www.facebook.com/pages/Eesti-Ajaloomuuseum/188487634504902

 

Lisainfo:

Tõnno Jonuks, Näituse kuraator

Tel: 56 690 481

 

Herke Vaarmann, Eesti Ajaloomuuseumi näituste ja ürituste juht

Tel: 6228 607 | 55 540 675

See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

 

Eesti Ajaloomuuseum

Maarjamäe loss

Pirita tee 56

10127 Tallinn