Avaleht > Uudiste arhiiv > MOZARTI KADENTSID ESTONIA KONTSERDIMAJAS
MOZARTI KADENTSID ESTONIA KONTSERDIMAJAS
Neljapäev, 29 September 2011 14:01

Reedel, 30. septembril saab Kalle Randalu ja Eesti Riikliku Sümfooniorkestri esituses Estonia kontserdisaalis kuulata Wolfgang Amadeus Mozarti (1756-1791) 27. klaverikontserti B-duur, mille soolokadentside käsikiri Eesti Ajaloomuuseumi kollektsioonist on vaid sel päeval eksponeeritud Estonia kontserdimaja fuajees.

Mozartil oli kombeks kirjutada oma klaverikontsertide soolokadentsid põhiautograafist eraldi lehtedele. Seetõttu oli teiste hulgas ka 27. klaverikontserdi kadentside käsikirja asukoht pikka aega teadmata. Mozarti surma järel ostis helilooja käsikirjalise pärandi pianist ja kirjastaja Johann Anton André, tema pärijatelt omakorda Berliini Kuninglik Raamatukogu. Siiski leiti 27. klaverikontserdi autograaf hoopis Jagelloonide raamatukogust Krakowis, kuid selle juurest puudusid soolokadentsid.

Kadentside käsikiri jõudis Eestisse tänu baltisaksa kunstnik Gustav Adolf Hippiusele, kes 1816. aastal Viini külastades kohtus Mozarti klaverihäälestajaga, kellelt ostis helilooja autograafid ning seejärel ka Mozarti õe Maria Anna von Sonnenburgiga, kes kinnitas nende ehtsust. 1868. aastal kinkis kunstniku lesk Frederike hinnalised kadentsid muuseumile.

Igapäevaselt saab haruldast Eesti Ajaloomuuseumi autograafide kollektsiooni kuuluvat käsikirja näha Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones, püsinäitusel „Visa hing“.

Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone (Pikk 17) on avatud neljapäevast teisipäevani kell 10-18.

Täname oma koostööpartnerit ERSO-t, maestro Kalle Randalut ja Maarja Kasemad.

Vt ka ETV Terevisioon http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=121429 Lõik algab 01:10:34