Avaleht > Uudiste arhiiv > NÄITUS "HÜVASTI, CHARLIE" ON AVATUD MAARJAMÄE LOSSIS
NÄITUS "HÜVASTI, CHARLIE" ON AVATUD MAARJAMÄE LOSSIS
Teisipäev, 28 Juuni 2011 09:53

 

Vaid 13. NOVEMBRINI 2011 on Eesti Ajaloomuuseumis Maarjamäe lossis avatud Euroopa Komisjoni Eesti Esinduse ja Euroopa Parlamendi Eesti Infobüroo näitus „Hüvasti, Charlie! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest Euroopas.“

Eesti Ajaloomuuseumis Maarjamäe lossis on avatud Euroopa Komisjoni Eesti Esinduse ja Euroopa Parlamendi Eesti Infobüroo rändnäitus „Hüvasti, Charlie! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest Euroopas.“ Näitus jääb lahti 13. novembrini 2011.

Eesti Ajaloomuuseumi koostatud rändnäitus „Hüvasti Charlie! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest Euroopas“ on pärast poolteist aastat kestnud rännakuid Eesti erinevates linnades jõudnud taas tagasi Tallinna. Näitus vaatab tagasi murrangulistele sündmustele, mis aastatel 1987–1991 kujundasid ümber Euroopa kaardi, arutleb kommunismi kokkuvarisemise põhjuste üle ning püüab uuesti hinnata maailma, kus elame praegu. Kaks aastakümmet tagasi lahutas demokraatlikku Lääne-Euroopat ja kommunistlikku Ida-Euroopat raudne eesriie - läbitungimatud riigipiirid ning kahe ideoloogia vaheline kuristik. Külma sõja eraldusjooni sümboliseeris Berliini müür ühes piirikontrollpunktidega, millest tuntuim oli punkt nimega Charlie. Tollal ennustasid vähesed Euroopale ühist tulevikku. Järsku varises see külmas sõjas kangestunud maailmakord kokku. Berliini müür langes ning muutus kommunistlike diktatuuride sümbolist uue, lootusrikkama ajastu sümboliks. Koos müüriga jäeti hüvasti ka Charlie-nimelise kontrollpunktiga.

Kommunismi lõpu ja Euroopa ühendamise pöördelise tähtsusega ajaloosündmusi tutvustav näitus vaatleb Eesti taasiseseisvumist ja Nõukogude Liidu lagunemist kõrvuti revolutsioodega Ida-Euroopa riikides, püüdes asetada Eesti ja Balti riigid selgemini Euroopa ajalookaardile. Ajaloosündmuste vahetumaks mõistmiseks räägivad kaasa aastate 1987-91 murrangutes olulist rolli mänginud persoonid, kelle lugude abil seotakse mitmetahuliseks tervikuks kommunistliku utoopia lammutamine nii poliitikas, kultuuris kui ka igapäevaelus.


Rändnäitus avati esmakordselt 22. veebruaril 2010 Tallinnas Kristiine keskuses ning järgnevate osanäitusena on „Hüvasti, Charlie!“ olnud eksponeeritud Haapsalus, Kuressaares, Pärnus, Põlvas, Tartus, Rakveres, Võrus, Narvas ja Viljandis.

Senised osanäitused on osutunud menukateks, andes tunnistust väga erinevas vanuses külastajate elavast huvist lähimineviku sündmuste vastu. Pealinnaski jääb „Hüvasti, Charlie!“ ootama aktiivset külastatavust.

Eesti Ajaloomuuseumis Maarjamäe lossis (Pirita tee 56, Tallinn) on näitus avatud 13. novembrini 2011. Muuseum on avatud kolmapäevast pühapäevani kell 10-17.

 

Näituse sissepääs on tasuta!

Näitusega kaasneb HARIDUSPROGRAMM, mis sobib õpilastele alates 9. klassist. Vaata lähemalt SIIT!

Täpsemat infot näituse ja selle teekonna kohta Eestis leiad näituse veebilehelt: http://www.ajaloomuuseum.ee/huvasticharlie/


Näituse koostaja: Eesti Ajaloomuuseum
Kuraator: Kaarel Piirimäe
Projektijuht: Herke Vaarmann
Näituse kujundus: Velvet


Lisateave:

Maris Ilves
Euroopa Komisjoni Eesti Esinduse meedianõunik
See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.
Tel: +372 626 4400

Herke Vaarmann
Rändnäituse „Hüvasti, Charlie! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest
Euroopas“ projektijuht
See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.
Tel: +372 55 540 675