Avaleht > Uudiste arhiiv > RAADI MÕISA RAAMATU ESITLUS MAARJAMÄE LOSSIS
RAADI MÕISA RAAMATU ESITLUS MAARJAMÄE LOSSIS
Kolmapäev, 09 Veebruar 2011 14:49

Laupäeval, 27. novembril kell 13 esitletakse Eesti Ajaloomuuseumis Maarjamäe lossis Eesti Rahva Muuseumi ja tema Sõprade Seltsi ühistööna valminud albumit „Raadi Raamat: pildid sündinud asjadest"

Laupäeval, 27. novembril kell 13 esitletakse Eesti Ajaloomuuseumis Maarjamäe lossi banketisaalis (Pirita tee 56, Tallinn)  Eesti Rahva Muuseumi  ja  tema Sõprade Seltsi ühistööna valminud albumit „Raadi Raamat: pildid sündinud asjadest".

 

Kauni ja ajaloos väga erinevaid rolle täitnud  Raadi mõisa  lugu jutustatakse läbi rohkem kui 500 foto, artiklite, dokumentide, ajaleheväljalõigete ja mälestuste. Ajaperioode käsitlevad artiklid on  eesti, inglise, vene ja saksa keeles ning nende autoriteks on Tiit Rosenberg, Helmut Piirimäe, Anto Raukas, Piret Õunapuu, Ülo  Siimets, Agnes Aljas,  Merli Sild ja Sirje Madisson.

 

Esitlusel pakuvad raamatule täiendust kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa („Ühest Lipharti  armuloost“), akadeemik Anto Raukas („Raadi mõisamaadel enne ja pärast suurt sõda“) ja maastikuarhitekt Karin Bachmann („Raadi tähenduskihid“).

 

Raadi mõis kuulus juba keskajal linnamõisana Tartu raele (Ratshof). Baltisaksa mõisnikud von Liphartid omandasid mõisa 1751. aastal ja neilt oleme saanud päranduseks mälestused imelisest pargist, kaunist lossist, aktiivsest kunsti- ja kultuurielust. Alates 1921.aastast asusid  Raadil Eesti Rahva Muuseum ja Tartu Ülikooli põllumajandusteaduskond, park aga oli tartlaste lemmikpuhkekoht. 1944. aasta augustilahingutes mõis hävines ja see protsess jätkus ka järgnevatel okupatsiooniaastatel, kui seal paiknes sõjaväelennuväli.

 

Tänaseks on Eesti Rahva Muuseum Raadil tagasi ja peab plaani sinna ehitada oma uus kodu.


Raadi raamatu koostajad: Ülo Siimets, Sirje Madisson, Jane Liiv

 

Kujundaja: Merike Tamm

 

„Raadi raamat: pildid sündinud asjadest” valmis Eesti Kultuurkapitali, Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupi, Tartu Vallavalitsuse ja veel mitme asutuse rahalisel toel.

 

Esitlusel on raamat müügil soodushinnaga.

 

Lisainfo:

Riin Alatalu, ERMi Sõprade seltsi juhatuse aseesimees tel 5119439