Avaleht > Uudiste arhiiv > AJALOOMUUSEUM OOTAB MÄLESTUSI
AJALOOMUUSEUM OOTAB MÄLESTUSI
Kolmapäev, 09 Veebruar 2011 14:49

Suurgildi hoone 600. sünnipäeva puhul kogub Ajaloomuuseum maja ajalugu puudutavaid mälestusi ja fotomaterjali

Suurgildi hoone kõrgel viilul on kirjas aastaarv 1410, seega on õige aeg hakata pidama 600. sünnipäeva. Eesti Ajaloomuuseum kutsub teadjaid inimesi andma edasi oma mälestusi, teadmisi, suulist ja kirjalikku pärimust Tallinna vanalinnas aadressil Pikk 17 ja samal kinnistul asuva Lai 14 hoonete kohta. Eelkõige pakub huvi viimane aastasada ning see peaks mälestustes veel erk olema.

 

Abiks meenutamisel

Hoone suurt saali kasutati ka kahe sõja vahelisel ajal agaralt seltside, ühingute ja erinevate asutuste koosolekute tarbeks, seal toimus näiteks vapside kongress. Seal peeti pidusid ja balle. Kas meie seas on veel omaaegseid osalejad või kellegi käes üritusi meenutavaid fotosid, kutseid, kavasid, dekoratsioone?

 

Suurgildi hoones on algusajast peale tegutsenud veinikelder. Pärast sõda, aastani 1956 asus muide  sealsamas ka Tallinna mahla- ja veinitehas. Kuni Tallinna Kunstihoone valmimiseni 1934. aastal oli hoone ka peamine näituste korraldamise koht. 1960. aastatest peale, kuid ka varem on Suurgildi hoones ettekantud ja salvestatud palju muusikat.

 

Sõja järel on Lai 14 ja Pikk 17 aadressil ning Börsi käigus tegutsenud kauplused ja ka kingsepp. Kui Ajaloomuuseumi muuseumipood 2006. aastal avati, tulid inimesed rääkima, et sõja järel olevat samades ruumides pakutud sukasilmade ülesvõtmise teenust.

 

Sõja ajal rentisid aga hoones ruume erinevad. Pärast sõda asus sel aadressil NSVL-i Kaubanduspalati ENSV osakond. Enne neid oli majas NKVD klubi.

 

Pärast sõda olevat hoone olnud halvas olukorras, aknad katki, katus osaliselt ära – info ja fotod selle aja kohta rõõmustaksid uurijaid!

 

1952. aastast kolis hoone esimesele korrusele Eesti (NSV Riiklik) Ajaloomuuseum, 1955. aastast tegutseb muuseum kogu majas. Selle aasta lõpuks peab 600 aastat ajalugu raamatukaante vahele saama. Mäletajaid veel on, kogugem mälestused kokku.

 

Ootame mälestusi hiljemalt septembriks. Muuseumi kontaktisik on arendusdirektor Mariann Raisma, kellega saab ühendust võtta meiliaadressil See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. ja telefon 522 1702.


Teate koostas:

Epp Alatalu

Müügijuht

Eesti Ajaloomuuseum


Ilmunud Linnalehes 2. juulil 2010