Avaleht > Uudiste arhiiv > HÜVASTI, CHARLIE! ON AVATUD NARVAS
HÜVASTI, CHARLIE! ON AVATUD NARVAS
Teisipäev, 15 Märts 2011 00:00

17. MÄRTSIL kell 14.15 avatakse Tartu Ülikooli Narva Kolledžis Euroopa Komisjoni Eesti Esinduse ja Euroopa Parlamendi Eesti Infobüroo näitus „Hüvasti, Charlie! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest Euroopas.“

Neljapäeval, 17. märtsil kell 14.15 avatakse Tartu Ülikooli Narva Kolledžis Euroopa Komisjoni Eesti Esinduse ja Euroopa Parlamendi Eesti Infobüroo rändnäitus „Hüvasti, Charlie! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest Euroopas.“ Näitus jääb lahti 14. aprillini 2011.

Avaürituse hommikupoolikul toimub Narva Kolledžis piirkonna ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajatele suunatud koolitus, mis avab laiemalt näitusel käsitletavat teemavaldkonda.

Kell 16 esineb näituse avamise raames Välisministeeriumi asekantsler Marina Kaljurand, kes kõneleb Eesti välispoliitikast 20 aastat pärast iseseisvuse taastamist. Pärast sõnavõttu on pr Kaljurand valmis vastama ajakirjanike ja külaliste küsimustele.  


Eesti Ajaloomuuseumi koostatud rändnäitus „Hüvasti Charlie! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest Euroopas“ vaatab tagasi murrangulistele sündmustele, mis aastatel 1987–1991 kujundasid ümber Euroopa kaardi, arutleb kommunismi kokkuvarisemise põhjuste üle ning püüab uuesti hinnata maailma, kus elame praegu. Kaks aastakümmet tagasi lahutas demokraatlikku Lääne-Euroopat ja kommunistlikku Ida-Euroopat raudne eesriie - läbitungimatud riigipiirid ning kahe ideoloogia vaheline kuristik. Külma sõja eraldusjooni sümboliseeris Berliini müür ühes piirikontrollpunktidega, millest tuntuim oli punkt nimega Charlie. Tollal ennustasid vähesed Euroopale ühist tulevikku. Järsku varises see külmas sõjas kangestunud maailmakord kokku. Berliini müür langes ning muutus kommunistlike diktatuuride sümbolist uue, lootusrikkama ajastu sümboliks. Koos müüriga jäeti hüvasti ka Charlie-nimelise kontrollpunktiga.


Kommunismi lõpu ja Euroopa ühendamise pöördelise tähtsusega ajaloosündmusi tutvustav näitus vaatleb Eesti taasiseseisvumist ja Nõukogude Liidu lagunemist kõrvuti revolutsioodega Ida-Euroopa riikides, püüdes asetada Eesti ja Balti riigid selgemini Euroopa ajalookaardile. Ajaloosündmuste vahetumaks mõistmiseks räägivad kaasa aastate 1987-91 murrangutes olulist rolli mänginud persoonid, kelle lugude abil seotakse mitmetahuliseks tervikuks kommunistliku utoopia lammutamine nii poliitikas, kultuuris kui ka igapäevaelus.Rändnäitus avati esmakordselt 22. veebruaril 2010 Tallinnas ning järgnevate osanäitusena on „Hüvasti, Charlie!“ olnud eksponeeritud Haapsalus, Kuressaares, Pärnus, Põlvas, Tartus ja Rakveres.

Senised osanäitused on osutunud menukateks, andes tunnistust väga erinevas vanuses külastajate elavast huvist lähimineviku sündmuste vastu.

Narvaski jääb „Hüvasti, Charlie!“ ootama aktiivset külastatavust.Rändnäitus liigub mööda Eestit perioodil 22. veebruar 2010 – 31. august 2011 ning peatub oma teekonnal 10 Eesti linnas: Tallinnas, Haapsalus, Kuressaares, Pärnus, Põlvas, Tartus, Viljandis, Võrus, Narvas ja Rakveres.


TÜ Narva Kolledžis on näitus avatud 17. märtsist - 14. aprillini 2011.


Näituse sissepääs on tasuta!


Täpsemat infot näituse ja selle teekonna kohta Eestis leiad näituse

veebilehelt:
http://www.ajaloomuuseum.ee/huvasticharlie/Näituse koostaja: Eesti Ajaloomuuseum
Kuraator: Kaarel Piirimäe
Projektijuht: Herke Vaarmann
Näituse kujundus: Velvet


Lisateave:

Erkki Bahovski
Euroopa Komisjoni Eesti Esinduse meedianõunik
See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.
Tel: +372 626 4400

Herke Vaarmann
Rändnäituse „Hüvasti, Charlie! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest
Euroopas“ projektijuht
See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.
Tel: +372 55 540 675