Avaleht > Uudiste arhiiv > FILMIMUUSEUMI FILMIPÜHAPÄEV
FILMIMUUSEUMI FILMIPÜHAPÄEV
Kolmapäev, 30 Märts 2011 00:00

Pühapäeval 10. APRILLIL kell 14 tähistab Filmimuuseum Ita Everi juubelit mängufilmiga "Naine kütab sauna". Filmist räägivad kohapeal peaosatäitja ja hinnatud näitlejanna Ita Ever ning režissöör Arvo Kruusement.

Eesti Ajaloomuuseumi Filmimuuseum näitab pühapäeval 10. aprillil kell 14 Maarjamäe lossis Ita Everi 80. juubeli puhul Arvo Kruusemendi mängufilmi "Naine kütab sauna". Kohale tulevad ja filmist räägivad peaosatäitja Eesti Draamateatri näitleja Ita Ever ja režissöör Arvo Kruusement. Filmipühapäev on kõigile tasuta.

"Naine kütab sauna" (Tallinnfilm, 1978) põhineb Villem Grossi romaanil "Talvepuhkus". Filmi tegevus toimub 1970. aastate lõpul Tartus, Tallinnas ja Vana-Artnal. Ita Ever kehastab vaprat linnast pärit töölisnaist Anu Soldamit, kelle elu näidatakse filmis paari päeva jooksul, kui ta läheb ülemuste käsul maale välismaalaste jaoks sauna kütma. Anu on skeptiline, aus ja töökas eesti naine, kes iga päev puutub kokku argise kalkuse, inimeste ükskõiksuse ja pealiskaudsusega. Maal Aita-tädil (Katrin Välbe) külas olles ja päeval sauna küttes saab Anu osa vana maanaise optimistlikust maailmavaatest, mis tekitab Anus suurt austust Aita-tädi elufilosoofia vastu. Aita-tädi jutuajamine Anuga on siiras ja võimas ning seeläbi ilmuvad suurele ekraanile eesti kinole omased tugevad naiskarakterid. Tänu oma loomulikult tervele ellusuhtumisele, tugevusele ja inimlikkusele võidab Anu välised raskused ja näib, et suudab need samad inimlikud väärtused ka teistele lähedastele inimestele sh oma teismelisele tütrele edasi anda.

"Naine kütab sauna" köidab oma siiruse, intelligentsuse ja Ita Everi meisterliku rollisooritusega. Filmis kõlab Veljo Tormise muusika.

Teistes osades astuvad üles Aarne Üksküla (Tõnis), Katrin Välbe (Aita), Lisl Lindau (Minna), Veljo Käsper (Vootele), Tene Ruubel (Katrin) jpt.

Nõukogude Eesti I filmifestivalil Tallinnas (1980) nimetati Ita Ever Anu Soldami osatäitmise eest aasta parimaks naisnäitlejaks. Paljude auhindadega tunnustatud Ita Ever pärjati tänavusel rahvusvahelisel teatripäeval 2010. aasta parimaks näisnäitlejaks. Arvo Kruusement on tuntud legendaarse filmitriloogia "Kevade", "Suvi" ja "Sügis" režissöörina.

FILMIMUUSEUMI KEVADEL 2011 VEEL TULEMAS

Filmipühapäev 10. aprillil kell 14
“Naine kütab sauna” (Tallinnfilm 1978)
Tähistame Ita Everi 80. sünnipäeva.

14. mail 2011 toimub rahvusvaheline muuseumiöö “ÖÖS ON AARDEID!”

Filmipühapäev 22. mail kell 14
“Surmatants” (Freyja Film 1991)
Filmist räägib režissöör Tõnu Virve

Filmipühapäev 19. juunil kell 14

2010. aasta filmiks valitud animafilm “Taevalaul”, stsenarist ja režissöör Mati Kütt

2006. aasta sügisel asutatud Filmimuuseum on kujunemisjärgus muuseum, mille kogudes on kostüüme, rekvisiite, Eesti filmiajalugu puudutavaid fotosid, käsikirju, dokumente, meeneid, trükiseid ja kinotehnikat; suurim hulk materjali puudutab legendaarset filmistuudiot Tallinnfilm. Lisaks kogumisele ja säilitamisele tegeleme Eesti filmikunsti tutvustamisega erinevate teemanäituste ja ürituste kaasabil. 2012. aastal on Maarjamäel plaanis avada esimene Eesti filmiajalugu käsitlev püsinäitus.

Eesti Ajaloomuuseum

Maarjamäe loss

Pirita tee 56

10127 Tallinn

Avatud K-P 10-17

Bussid nr 1A, 5, 8, 34 A, 38. Maarjamäe peatus

Lisainfo:

Anari Koppel

Eesti Ajaloomuuseumi Filmimuuseumi juhataja kt

+55 572 202

See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.