Avaleht > Uudiste arhiiv > EESTI FILMIMUUSEUM TÄHISTAB LEIDA LAIUSE SÜNNIPÄEVA
EESTI FILMIMUUSEUM TÄHISTAB LEIDA LAIUSE SÜNNIPÄEVA
Kolmapäev, 09 Veebruar 2011 14:49

Pühapäeval, 28. märtsil, kell 15 näitame Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi kinosaalis Leida Laiuse filmi "Ukuaru". Filmist räägivad Elle Kull ja Imbi Lind.

Pühapäeval ,28. märtsil kell 15.00 näitab Filmimuuseum Maarjamäe lossi kinosaalis Leida Laiuse sünnipäeva puhul filmi „Ukuaru“. Eesti filmiajaloo üks väljapaistvamaid režhissööre oleks sel reedel tähistanud oma 87-ndat sünnipäeva.


Kohapeal vastavad küsimustele ja räägivad filmist peaosatäitja Elle Kull ja filmi kunstnik Imbi Lind.


Sissepääs filmiseansile on tasuta.„Ukuaru“(1973) oli üks Leida Laiuse südamelähedasemaid filme. Veera Saare samanimelise romaani põhjal kirjutas stsenaariumi Mats Traat ja muusika Arvo Pärt. Suurepäraste rollisooritustega tõusevad esile peaosatäitjad Elle Kull (Minna) ja Lembit Ulfsak (Aksel). Minna isa rollis võib näha legendaarset Jüri Järvetit. Tegevus käivitub1930. aastate Eestis. Samahästi võiks tegevus toimuda ka tänapäeval, sest inimeste valikud ajas sageli ei muutu.

 

Filmi peategelane Minna on jõuline isiksus, sihikindel, puhaste tunnetega ja elurõõmus naine. Vaese metsatöölise tütrena rügab ta koos isaga tööd teha. Tedagi on ootamas raskest tööst muserdatud vanemate saatus. Filmi algul seisab Minna valiku ees. Tal on võimalus saada jõuka Keldriaugu talu perenaiseks. Hüljates Keldriaugu peremehe pakutud materiaalsed väärtused ja valides metsatöölise Aksli, kelle ainsaks varanduseks on pill, teeb Minna esimese otsustava sammu teel sõltumatusele. Järgneb loobumine suhteliselt kindlustatud elust ämma-äia katuse all ja suundumine kaugesse, mahajäetud tallu Ukuarule.

Ukuaru lähedal metsas on allikas, millesse vaatamine andvat inimesele teada, mida ta elus on valesti teinud. Allikas on üks filmi läbivaid kujundeid. Minna tegelaskujust ilmub eesti naise koondportree läbi aegade. See film on kummardus eesti naistele ja nende sisemisele ning välisele jõule, mis on aidanud neil läbi eluraskuste nii iseend, perekonda kui ka meest parema tuleviku poole viia.

 2006. aasta sügisel asutatud Filmimuuseum on kujunemisjärgus muuseum, mille kogudes on kostüüme, rekvisiite, Eesti filmiajalugu puudutavaid fotosid, käsikirju, dokumente, meeneid, trükiseid ja kinotehnikat; suurim hulk materjali puudutab legendaarset filmistuudiot Tallinnfilm. Lisaks kogumisele ja säilitamisele tegeleme Eesti filmikunsti tutvustamisega erinevate teemanäituste ja ürituste kaasabil.  2012. aastal on Maarjamäel plaanis avada esimene Eesti filmiajalugu käsitlev püsinäitus.

 

 

Lisainfo:

Anari Koppel

EAM Filmimuuseumi juhataja kt.

+55 572 202

anari.koppel(at)eam.ee