Avaleht > Uudiste arhiiv > VEELINNURAHVAS. LENNART MERI FILMIRÄNNAKUD 1969-1988
VEELINNURAHVAS. LENNART MERI FILMIRÄNNAKUD 1969-1988
Kolmapäev, 13 Märts 2013 00:00

Alates 15. märtsist 2013 on Suurgildi hoones avatud näitus, mis kõneleb Lennart Meri ekspeditsioonidest soome-ugri rahvaste juurde.

Seni rahvusvahelisel areenil eksponeeritud näitus jõudis nüüd ka Eestisse ja toob publikuni legendaarsete soome-ugri rahvaid tutvustavate dokumentaalfilmide sünniloo.

lennart meri veelinnurahvasLennart Meri, armastatud riigipea 1992–2001, oli ka kirjanik ja filmilooja, kelle missiooniks oli jutustada eesti ja ta hõimurahvaste iidset lugu, otsides vastust eeskätt just väikerahvaste igavestele küsimustele – kes me oleme, kust tuleme, kuhu läheme. Rohkem kui 30. aasta vältel – pea igal aastal, rändas Lennart Meri üksi või enda korraldatud ekspeditsioonidega tollase Nõukogude Liidu kõige raskemini ligipääsetavates piirkondades. Eriliselt paelusid teda väikerahvaste kogemused hoida oma kultuuri elus võõrkeelse koloniseerija kiuste.

Filmirännakutest aastail 1969–1988 sündisid linateosed hõimurahvastest: „Veelinnurahvas" (1970), „Linnutee tuuled" (1977), „Kaleva hääled" (1985), „Toorumi pojad" (1989) ja „Šamaan" (1977/1997) – küllap esimesed rahvusvaheliselt kaalukad dokumentaalfilmid soome-ugri rahvastest, mis annavad ülevaate iidsetest tavadest, rituaalidest, rahvaluulest, etnograafiast ning püstitavad põnevaid hüpoteese.

Filmide ainestiku talletamiseks tehti aastatel 1969–1988 soome-ugri rahvaste asualadele korduvalt ekspeditsioone, võttegrupi töös osales etnograafe, folkloriste, kunstnikke ja kirjanikke. Loomulikult käidi ka keelesugulaste juures Ungaris. Näitus „VEELINNURAHVAS. Lennart Meri filmirännakud 1969–1988" võtab omamoodi ekspeditsioonipäevikuna kokku filmiretkedel nähtu ja kogetu. Fotode, meenutuste ja Lennart Meri ülestähenduste kõrval saab näha ka võttegrupi liikmetega kaasas olnud ja kaasa tulnud esemeid ning filmirännakute tulemusena valminud filme.

Näitus „VEELINNURAHVAS. Lennart Meri filmirännakud 1969–1988" on Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones avatud 15. märtsist kuni 9. juunini 2013.

Näitus sündis Eesti Instituudi, MTÜ Fenno-Ugria Asutuse, Lennart Meri Euroopa Sihtasutuse ja Eesti Ajaloomuuseumi koostöös.

Toetasid Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu ja Kultuuriministeerium.

Suurgildi hoone (Pikk 17) on avatud E-T ja N-P kell 10-18 (suletud kolmapäeviti). Alates 1. maist avatud iga päev kell 10-18.

Lisainfo:
Kadi Raudalainen
MTÜ Fenno-Ugria Asutuse direktor
See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.
Tel: 644 5155
www.fennougria.ee