Avaleht > Uudiste arhiiv > ÕPITUBA TEEMAL "LORUP JA TARBEKLAAS"
ÕPITUBA TEEMAL "LORUP JA TARBEKLAAS"
Kolmapäev, 23 November 2016 10:31

Laupäeval, 10. detsembril 2016 algusega kell 13.00 toimub Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) õpituba, mis annab ülevaate Eesti klaasi- ja kristalli tootmise ajaloost, keskendudes 20. sajandile. Õpituba viivad läbi ANNE RUUSSAAR Eesti Ajaloomuuseumist ja konservaator JOLANA LAIDMA Konserveerimis- ja digiteerimiskeskusest Kanut. Grupp on täitunud!

Osalemine eelregistreerimisel. Õpitoa kohad on täis saanud. Järgmisel aastal jälle.

 

Fotol: Lorupi klaasivabrikus toodetud karahvin ja likööriklaasid. Eesti Ajaloomuuseumi kogu (PK 9119)

Õpitoas annab Anne Ruussaar ülevaate klaasi- ja kristallitootmise ajaloost Eestis keskendudes 20. sajandile, kuna sellest perioodist on meie kodudes kõige rohkem vanu klaasnõusid alles. Klaasi on Eestis valmistatud ligi nelisada aastat. Esimese klaasikoja rajas mõisnik Jakob de la Gardie 17. sajandil Hiiumaale Hüti külla.

Pikemalt tuleb juttu legendaarsest Johannes Lorupi ettevõttest, mis alustas 1934. aastal tööd Tallinnas. Ettevõttes tegeldi pidevalt tootmise moderniseerimise ja toodangu sihipärase arendamisega, lisaks klaasile hakati valmistama poolkristalli ja kristalli, anti välja tootekatalooge ja –hinnakirju, suur osa vabriku toodangust turustati välismaal. Nõukogude perioodil ettevõte natsionaliseeriti ja see sai nimeks Tarbeklaas.

Konservaator Jolana Laidma jagab näpunäiteid, kuidas õrnu klaasesemeid kodustes tingimustes hoida ja puhastada ning mida ise ära teha, et kalleid nõusid võimalikult kaua kasutusel hoida.

Soovi korral võib kaasa võtta mõne oma kodust pärineva klaaseseme, et saada spetsialistidelt konkreetseid nõuandeid.

Järgmine õpituba teemal „Kuidas uurida oma kodutalu ajalugu“ leiab aset 14. jaanuaril 2017.

 

NB! Osalemine EELREGISTREERIMISEL! Kohad on täitunud.

Osalustasu 3 eurot.

Vaata kogu sarja infot SIIT!

 

Avasta ASJA lugu!

Sarja toetab:

 

Teate edastas:

Reti Meema

Kommunikatsioonijuht

reti.meema(AT)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6968 626

Mob: 5650 3357