Avaleht > Uudiste arhiiv > AJALOOLAUPÄEVAK EESTI NSV ÜHISKONNAST
AJALOOLAUPÄEVAK EESTI NSV ÜHISKONNAST
Neljapäev, 18 Veebruar 2016 08:45

Laupäeval 27. veebruaril 2016 kell 13.00 kutsume huvilisi Maarjamäe tallihoonesse (Pirita tee 66, Tallinn) kuulama ajaloodoktor PEETER KAASIKUT, kes räägib teemal „Eesti NSV militariseeritud ühiskond“.

Nõukogude ühiskonda iseloomustas kõrge militariseerituse tase, mis jagunes mitmeks omavahel tihedalt seotud valdkonnaks. Eesti oli üks „külma sõja“ eelposte, seetõttu paiknes siin ebaproportsionaalselt suur Nõukogude Liidu relvajõudude kontingent, mille vajadusi täitsid mitmed kohalikud tehased ja ettevõtted. Poolsõjaväestatud tsiviilorganisatsioonidega, nt tsiviillennunduse, merelaevanduse, raudtee ja sideasutustega käis kaasas totaalne kontroll ja salastatus. Meeselanikkond kuulus sõjaväekohustuse alla.

Loengus vaadeldakse kogu elanikkonda puudutanud ajupesu ja sõjapropagandat, mille vahenditeks olid kohustuslikud või poolkohustuslikud õppeprogrammid ja aktsioonid, sh tsiviilkaitsealane koolitus, mida viisid läbi sellised sovietlikud massiorganisatsioonid nagu ALMAVÜ ja Punane Rist, kuhu kuulumise vabatahtlikkus oli rohkem või vähem tinglik.

 

Palume eelnevalt registreeruda SIIN

Sissepääs ajaloolaupäevakule soodushinnaga 1 €.

 

Fotol: Plakat 1950. aastatest. Trükikoda Kommunist. Eesti Ajaloomuuseumi trükiste kogu (F158-1-49)

 

Maarjamäe tallihoone juurde sõidavad bussid 1A, 5, 8, 34A ja 38, peatus Maarjamägi.

 

Tallihoones on avatud näitus “Riik malelaual. Saksa okupatsioon Eestis 1941–1944“. mis annab esmakordselt põhjalikuma ülevaate ühest vastuolulisemast ja dramaatilisemast perioodist Eesti ajaloos.

 

Jälgi Eesti Ajaloomuuseumi uudiseid Facebookis

Ajaloolaupäevakute sarja toetab:

 

 

Teate edastas:

Reti Meema

Kommunikatsioonijuht

reti.meema(at)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6968 626

Mob: 5650 3357