Avaleht > Uudiste arhiiv > ALUSTAB LOENGUSARI "JÄRELÜMBERASUMINE - TUNDMATUST TUNTUKS"
ALUSTAB LOENGUSARI "JÄRELÜMBERASUMINE - TUNDMATUST TUNTUKS"
Teisipäev, 05 Jaanuar 2016 13:54

Esimene loeng sarjast „Järelümberasumine – tundmatust tuntuks“ toimub 12. jaanuaril 2016 kell 16.30 Suurgildi hoones (Pikk tn 17, Tallinn). Lähiajaloolane OLEV LIIVIK (Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator) räägib 1941. aasta ümberasumise tähendustest Eesti migratsiooniloos.

Üks vastuolulisemaid ja vähetuntud peatükke Eesti ajaloos on 1941. aastal toimunud baltisakslaste järelümberasumine (Nachumsiedlung). NSV Liidu ja Saksamaa ühisoperatsiooni käigus lahkus Eestist Saksamaale lühikese aja jooksul ligi 8000 inimest. Ajaloodoktor Olev Liivik võrdleb järelümberasumist varasemate väljarännetega ja 1939. aasta baltisakslaste ümberasumisega (Umsiedlung) ning toob välja järelümberasumise eripärad. Küsimused, kas 1941. aastal lahkusid Eestist baltisakslased või hoopis eestlased, kas järelümberasujad olid väljarändajad või põgenikud ning mis seob järelümberasumist ja 1944. aasta nn Suurt põgenemist, saavad loengus vastused.

Sissepääs loengule 3 eurot.

NB! Palume registreerida ennast SIIN

Fotol: Saksamaale lahkujad Tallinnas raudteejaamas 1941. aasta talvel. See on ainus seni teadaolev foto järelümberasumisest Eestis. (Carl-Schirren-Gesellschaft, Lüneburg)

Järgmine loeng toimub 9. veebruaril 2016, mil Triin Tark kõneleb NSV Liidu poolsetest takistustest järelümberasumise läbiviimisel.

Tänavu möödub 75. aastat järelümberasumisest Eestis. Sellele ainulaadsele sündmusele on pühendatud Eesti Ajaloomuuseumi lähiajalooteemaline loengusari „Järelümberasumine - tundmatust tuntuks“, mis toimub viiel teisipäevasel pärastlõunal Suurgildi hoones. Sarja kava leiate SIIT

Toetab:

Teate edastas: