Avaleht > Uudiste arhiiv > ÕPITUBA "FICKIST ARSINI" MAARJAMÄE TALLIHOONES
ÕPITUBA "FICKIST ARSINI" MAARJAMÄE TALLIHOONES
Esmaspäev, 23 November 2015 13:17

Laupäeval, 5. detsembril 2015 algusega kell 13.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe TALLIHOONES (Pirita tee 66, Tallinn) õpituba sarjast „ASJA ARMASTAJAD“, mille teema on „Fickist Arsini". Kõneleme portselanist ja keraamikast Eesti Ajaloomuuseumi kogus ning ajalooliste lauanõude hooldusest.

Osalemine eelregistreerimisel.

Õpituba viivad läbi ANNE RUUSSAAR (Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator) ja konservaator JOLANA LAIDMA (Konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut).

Õpituba annab ülevaate portselan- ja fajanssnõude ajaloost Eestis, keskendudes eelkõige 20. sajandile, kuna selle sajandi esemeid on kodudes rohkesti. Kuigi Eestis ei ole kunagi „õiget“ portselani valmistatud eelkõige tehnoloogilise protsessi keerukuse ja vajamineva peenliiva puuduse tõttu, on siinsetes ettevõtetes kaunistatud esemed oluliseks osaks meie tööstusdisaini ajaloos.

Üksikuid katseid portselani toota on siiski tehtud. Varaseimaks näiteks on 18. sajandi teisel poolel lühiajaliselt Tallinnas tegutsenud Karl Christian Ficki fajansimanufaktuur, kuid seal toodeti portselani lihtsamat analoogi fajanssi.

Väljapaistvaks suurettevõtteks kujunes 1927. aastal Tallinnas tegevust alustanud Nikolai Langebrauni portselanitööstus, kus esemeid dekoreeriti nii sise- kui ka välisturgudele. Oma aja tipptehnoloogiat kasutavas ettevõttes leidsid tööd siinsed kunstnikud, selle taristut kasutasid kunstiüliõpilased. Ettevõte baasil loodi nõukogude ajal Tallinna Kunstitoodete Kombinaadi Keraamikaateljee, mis 1975. aastal nimetati ümber kombinaadiks Ars.

Õpitoa teises osas annab konservaator Jolana Laidma nõu, kuidas säilitada keraamilisi ja portselanist esemeid, kuidas neid korrastada ja puhastada. Soovi korral võib kaasa võtta ka mõne eseme.

NB! Osalemine EELREGISTREERIMISEL! Seda saab teha SIIN.

Osalustasu 3 eurot.

Fotol: Nikolai Langebrauni Portselanitööstuses dekoreeritud vaas mustriga "Draakon". Autor: Astrid Tiits, 1930. aastad. Eesti Ajaloomuuseumi kogu (PK8655)


Järgmine õpituba toimub 16. jaanuaril 2016 teemal „Külmrelvad Eesti Ajaloomuuseumi relvakollektsioonis ja nende hooldus.“ Registreerimine algab u 14 päeva enne õpitoa toimumist, kohtade arv on piiratud.

Vaata kogu sarja infot SIIT!

 

Eesti Ajaloomuuseumi õpitubade eesmärk on kultuuripärandi väärtustamine. Räägime sellest, kuidas ise kodustes tingimustes alal hoida perekonnalooga seotut, armsaid isiklikke mälestusesemeid või kollektsioone. Mõtleme koos teemadel, missugused asjad väärivad kohta muuseumis ja millised asjad on inimesele isiklikult tähtsad. Vaatleme, mida muuseumis hoitakse ja mida hoitakse kodus. Selgitame, kuidas vanu asju ehk meie kultuuripärandit ära tunda, säilitada ja/või taas kasutama õppida.

Avasta ASJA lugu!

 

Toetab:

 

Teate edastas:

Reti Meema

Kommunikatsioonijuht

reti.meema(at)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6968 626

Mob: 5650 3357