Avaleht > Uudiste arhiiv > TEEMAÕHTU PÜHADETRADITSIOONIDEST TEISE MAAILMASÕJA AJAL
TEEMAÕHTU PÜHADETRADITSIOONIDEST TEISE MAAILMASÕJA AJAL
Neljapäev, 19 November 2015 08:57

Neljapäeval, 3. detsembril algusega kell 18.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) teemaõhtu. Külla tuleb folklorist ja eesti rahvakalendri uurija MALL HIIEMÄE, kes annab ülevaate pühadetraditsioonide muutustest Teise maailmasõja aegses Eestis ning eesti perede hulgas võõrsil.

Eesti rahvakalendris on traditsiooniderohkuse, mitmekülgsuse ja ka kestvuse poolest kahtlemata esiplaanil jõulutsükkel, olles endasse koondanud päikesekalendri aastavahetuse, Kristuse sünnipüha ja kalendriaasta-alguse kombestiku. Kuid uued olud, sõja aja mured ja puudus mõjutasid ka pühade ning tähtpäevade pidamist. Jõuluaja eel on paslik uurida, kuidas on sõda avaldanud mõju meie praegustele kommetele.

Hoopis uued tähendused omandavad kodumaalt eemal viibijate hulgas näiteks rahvuskeel, toidukultuur, rõivastus, folkloor ja pühadekombestik. Need loovad kindlustunnet ning aitavad säilitada oma eneseteadvust. Vanadest kommetest hoitakse võõrsil olles veelgi enam kinni kui oma isamaal. Nii olid Siberisse küüditatute jaoks oma identiteedi säilitamisel jõulud väga tähtsal kohal. Aga ka Rootsi eestlased hindasid jõule kui kõige tähtsamat kalendripüha, seejuures võtmata kompromissitult omaks kõiki Rootsi jõulutavasid. Teemaõhtu raames antakse põhjalik ülevaate muutustest nii Eesti kui võõrsil elavate eestlaste pühadekombestikus.

NB! Palume üritusele registreeruda SIIN!

Sissepääs sooduspiletiga 3 eurot.

 

Ettekande järel toimub mälumäng „Murra mälu“, mis seekord on samuti pühadeteemaline. Mängu juhib Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor Krista Sarv. Oma meeskonna saab mängule registreerida saab SIIN!

 

Teemaõhtud toimuvad Suurgildi hoones Eesti Ajaloomuuseumi ja Tartu Mänguasjamuuseumi näituse „Lapsed ja sõda. 1941-1944“ raames.

 

Teemaõhtu neljapäevadel on Suurgildi hoone kõigile avatud kell 10-20.

 

Järgmine teemaõhtu toimub 7. jaanuaril kell 18 teemal „Õigused Teise maailmasõja ajal ja sõja järel.“ Külla tuleb LAURI MÄLKSOO.

 

Fotol: Okupatsiooniaegsed jõulud Tallinnas. Kodus kuuse all on Lja sõbranna Lainaga. Eesti Ajaloomuuseum (Dg10-67)

 

Teemaõhtuid toetab:

 

Täpsem info:

Ehti Järv

Näituste ja ürituste juht

See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Tel: 6968607

Mob: 58047706