Avaleht > Uudiste arhiiv > TALLIHOONES ÕPITUBA AJALOOLISEST MÖÖBLIST
TALLIHOONES ÕPITUBA AJALOOLISEST MÖÖBLIST
Reede, 30 Oktoober 2015 10:48

Laupäeval, 14. novembril 2015 algusega kell 12.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi TALLIHOONES (Pirita tee 66, Tallinn) õpituba sarjast „ASJA ARMASTAJAD“. Seekord räägime ajaloolisest mööblist Eesti Ajaloomuuseumi kogus ja mööbliga seotud hooldustöödest kodustes tingimustes.

Õpituba viivad läbi ÜRGE MÄETAMM (Eesti Ajaloomuuseumi mööbli kollektsiooni hoidja) ja tuntud mööblirestauraator ning õppejõud MATI RAAL.

Eesti Ajaloomuuseumi mööblikollektsioon on küll väike, kuid väärikas. Kõige rohkem on säilinud toole, millest vanimad pärinevad 17. sajandist. Omaette kogumi moodustab Lutheri vabriku toodang 19. sajandi lõpust kuni vabriku natsionaliseerimiseni 1940. aastal. Huvitav osa kollektsioonist on nn mõisamööbel. Tihti ei ole teada esemete omanik või lugu, kuid võib arvata, et need pärinevad siinsetest mõisatest. Mööblikogus on hoiul nii Kadrioru lossi kui Kolga mõisa mööblit, Oru lossis kasutatud toole ja tuntud inimestele spetsiaalselt tellitud mööbliesemeid. Hiljuti lisandus mööblikogusse ka Riigikogu Valge saali laud ja mitu tooli.

Mati Raal räägib õpitoas sellest, kuidas teha vahet tõeliselt väärtuslikul mõisamööblil ja uusantiigil, kas ja mida võib kodus ise proovida restaureerida-korrastada ja millistel puhkudel on targem viia vana mööbel kordategemiseks kogenud spetsialisti juurde. Näha saab nii konserveeritud kui konserveerimata mööbliesemeid Ajaloomuuseumi kogust.

Soovi korral võib kodust kaasa võtta mõne väiksema mööblieseme või foto sellest, et saada spetsialistilt konkreetseid nõuandeid selle hooldamiseks.

Fotol on paar aastat tagasi Triin Ploomi poolt konserveeritud ja rekonstrueeritud redeltugitool, mille 26st detailist oli alles vaid 10 tükki. 18. sajandi teisest poolest pärineva eseme detailid leidis Kolga mõisast 1980. aastatel Leila Pärtelpoeg. Tool kuulub Eesti Ajaloomuuseumi mööblikollektsiooni (AM 39071 Mb). Foto autor: Malev Toom

 

NB! Osalemine EELREGISTREERIMISEL SIIN! Grupis on veel üksikuid kohti!

Osalustasu 3 eurot.

 

Järgmine õpituba toimub 5. detsembril 2015 teemal „Fickist Arsini - portselan ja keraamika Eesti Ajaloomuuseumi kogus. Ajalooliste nõude hoidmine kodus.“ Registreerimine algab u 14 päeva enne õpitoa toimumist, kohtade arv on piiratud.

Vaata kogu sarja infot SIIT!

 

Eesti Ajaloomuuseumi õpitubade eesmärk on kultuuripärandi väärtustamine. Räägime sellest, kuidas ise kodustes tingimustes alal hoida perekonnalooga seotut, armsaid isiklikke mälestusesemeid või kollektsioone. Mõtleme koos teemadel, missugused asjad väärivad kohta muuseumis ja millised asjad on inimesele isiklikult tähtsad. Vaatleme, mida muuseumis hoitakse ja mida hoitakse kodus. Selgitame, kuidas vanu asju ehk meie kultuuripärandit ära tunda, säilitada ja/või taas kasutama õppida.

 

Avasta ASJA lugu!

Toetab:


Teate edastas:

Reti Meema

Kommunikatsioonijuht

reti.meema(at)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6968 626

Mob: 5650 3357