Avaleht > Uudiste arhiiv > TALLIHOONES ÕPITUBA SKULPTUURIDEST JA NENDE HOOLDUSEST
TALLIHOONES ÕPITUBA SKULPTUURIDEST JA NENDE HOOLDUSEST
Esmaspäev, 05 Oktoober 2015 09:33

Laupäeval, 17. OKTOOBRIL 2015 algusega kell 13.00 toimub Maarjamäe lossi TALLIHOONES (Pirita tee 66, Tallinn) õpituba sarjast „ASJA ARMASTAJAD“, kus tutvustame Eesti Ajaloomuuseumi skulptuuride kogu ja räägime skulptuuride hoidmise ning hooldamise teemadel. Õpituba viivad läbi EPP KANGILASKI (Eesti Ajaloomuuseumi kunstikogu hoidja) ja ISABEL AASO-ZAHRADNIKOVA (Eesti Kunstimuuseumi skulptuurikonservaator).

Mitmeid kodusid ja aedu kaunistavad suuremad või väiksemõõdulisemad kujukesed, olgu need siis portselanist elevandikesed või kivist aiaskulptuurid. Kuidas neid kodustes tingimustes eksponeerida ja hoida, et teosed võimalikult hästi säiliksid, sellest tehakse õpitoas lähemalt juttu.

Õpitoa esimeses pooles annab Eesti Ajaloomuuseumi kunstikogu hoidja Epp Kangilaski ülevaate muuseumis säilitatavatest skulptuuridest. Neil on kunstikogus küll väike, kuid raskekaaluline osa. Põhiosa u 300 skulptuurist moodustavad büstid. Palju on nõukogude ajast pärit töid sh ka monumentaalskulptuure. Materjalidest domineerivad kips ja pronks, vähem on puitu, šamotti ja biskviitportselanist pisiplastikat.

Muuseum on terve hulga eksponaate kaotanud, kui eriti 1950. aastate alguses n.ö “puhastuse” käigus purustati 46 kipsskulptuuri, metallivarumiskontorisse viidi üle 150 kg pronksi ja lisaks teisi metalle. Hävitatud skulptuurid kujutasid eelkõige Vabadussõjas osalenute ja Eesti Vabariigi aegseid ühiskonnategelasi.


Konservaator Isabel Aaso abiga saab õpitoas vastuse küsimusele, mida tuleb silmas pidada skulptuuride ja pisiplastika hooldamisel, puhastamisel ja ka eksponeerimisel nii muuseumis kui ka kodustes tingimustes. Tutvume ka erinevate materjalidega, millest skulptuure valmistatakse.

 

Fotol: Skulptor Amandus Adamsoni teos “Muhu kalur”. Kipsskulptuur on valminud 1892. aastal. Eesti Ajaloomuuseum (G 4649)

 

NB! Palume osalemiseks registreeruda SIIN.

Osalustasu 3 eurot.

 

Järgmine õpituba toimub 14. novembril 2015 teemal „Ajalooline mõisamööbel Eesti Ajaloomuuseumi kogus ja mööbli hooldustööd kodustes tingimustes.“ Registreerimine algab u 14 päeva enne õpitoa toimumist, kohtade arv on piiratud.

Vaata kogu sarja infot SIIT!

 

Eesti Ajaloomuuseum alustas õpitubade sarjaga „Asja armastajad“ 2013. aastal eesmärgiga pöörata rohkem tähelepanu kultuuripärandi väärtustamisele. Õpitubades räägime sellest, kuidas ise kodustes tingimustes alal hoida perekonnalooga seotut, armsaid isiklikke mälestusesemeid või kollektsioone. Mõtleme koos teemadel, missugused asjad väärivad kohta muuseumis ja millised asjad on inimesele isiklikult tähtsad. Vaatleme, mida muuseumis hoitakse ja mida hoitakse kodus. Selgitame, kuidas vanu asju ehk meie kultuuripärandit ära tunda, säilitada ja/või taas kasutama õppida.

 

Avasta ASJA lugu!

 

Toetab:

 

 

Teate edastas:

Reti Meema

Kommunikatsioonijuht

reti.meema(at)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6968 626

Mob: 5650 3357