Avaleht > Uudised > BALTI KETT 25. KÜLASTA VEEBINÄITUST!
BALTI KETT 25. KÜLASTA VEEBINÄITUST!
Reede, 15 August 2014 15:25

23. augustil 2014 möödus 25 aastat Balti ketist, mis on teadaolevalt suurim massimeeleavaldus Eesti ajaloos ja üks suurimaid maailma ajaloos üldse. Eesti Ajaloomuuseum tähistab veerandsajandi möödumist monumentaalsest meeleavaldusest veebinäitusega “Balti kett 25”.

Baltimaade Rahvarinnete poolt korraldatud poliitilise demonstratsiooni käigus võtsid 23. augustil 1989 üksteisel kätest kinni hinnanguliselt kuni 2 miljonit eestlast, lätlast ja leedulast, moodustades nii läbi kolme maa ulatunud üle 600 km pikkuse inimketi. Sellega protesteeriti 50 aastat varem NSV Liidu ja natsionaalsotsialistliku Saksamaa vahel sõlmitud lepingu, Molotovi-Ribbentropi pakti (MRP) salaprotokollide, vastu. MRP-iga piiritlesid kaks agressiivset diktatuurirežiimi omavahel mõjusfäärid Kesk- ja Põhja-Euroopas ning sellega oli avatud tee Teise maailmasõja puhkemiseks ja Baltimaade iseseisvuse hävitamiseks.

Eesti Ajaloomuuseumi veebinäitusel “Balti kett 25” leiab kajastamist nii MRP tähendus kui ka selle tagajärjed. Balti keti teema all avatakse massidemonstratsiooni roll Baltikumi taasiseseisvumise protsessis laiemalt, ühtlasi on vaatluse all MRP hukkamõistmiseks korraldatud inimketi ettevalmistamine ja läbiviimine. Kuna tegemist on väga laialdasi rahvamasse haaranud emotsionaalse sündmusega, moodustab olulise osa näitusest Balti keti korraldajate ja osavõtjate lühimeenutustest koostatud mitmeplaaniline mosaiik.

Veebinäitust toetanud installatsiooni (avatud kuni 1. märtsini 2015) raames valmis suvel 2014 Obinitsas korraldatud fotolavastus (pildil).

Veebinäitus “Balti kett 25” on avatud eesti, inglise ja vene keeles aadressil baltikett.ajaloomuuseum.ee

Näituse meeskond

Kuraator: Hiljar Tammela

Virtuaalnäituse kujundus ja näituse graafiline disain: Kert Pilman

Virtuaalnäituse veebileht: Mekaia

Näituse arhitektuurne kujundus: Oliver Soomets

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Tõlked: Refiner Translations

 

Fotolavastus: Katrin Sipelgas

Fotograaf: Tiit Lepp

Fotolavastuse grimm: Piret Sootla, Kersti Niglas

Lavastuskunstniku assistent: Kätlin Sipelgas

Fotolavastuse ehitus: Ülo Lillmaa

Fotolavastuses osalesid: Eve Ellermäe, Ene Ivanov, Paul Ivanov, Peeter Ivask, Kalle Kattai, Anne Külanurm, Terje Lillmaa, Killu Mägi, Taivo Org, Anna-Greta Raal, Marie-Gloria Raal, Evar Riitsaar, Kätlin Sipelgas, Mark Zirk, Kalju Talupoeg

 

Täname koostöö eest: Ülo Udumäe, Eesti Filmiarhiiv, Riigiarhiiv